Biblioteka Kraków

Jeśli jeszcze nie jesteś czytelnikiem Biblioteki Kraków, to najwyższy czas się do niej zapisać :) 
Film-instrukcja na pewno w tym pomoże. 

WOLNOŚĆ, OJCZYZNA, PATRIOTYZM

3 maja 1791 roku Sejm Wielki uchwalił pierwszą w nowożytnej Europie, a drugą na świecie konstytucję. Corocznie upamiętniamy ten fakt, a 3 maja jest dniem wolnym od pracy  i nauki.

9 maja odbył się uroczysty apel z okazji 228 rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Przygotowali go uczniowie klas piątych ze swoimi wychowawcami. Zaprezentowali krótką lekcję historii i patriotyzmu, która przeniosła wszystkich w minione wieki. Uroczystość przybliżyła dzieciom i młodzieży wydarzenia historyczne i okoliczności tamtych niezwykłych zdarzeń.

Teksty recytowanych wierszy, śpiewanych piosenek (każda klasa zaśpiewała jedną wcześniej wybraną), a na zakończenie słowa Pani wicedyrektor  Agnieszki Zielowskiej zachęciły do chwili refleksji nad tym, czym jest WOLNOŚĆ, OJCZYZNA, PATRIOTYZM dla każdego z nas. 

Zapraszamy do galerii

Wycieczka klas IVb i IVc do Chęcin

   10.04.2019 r. klasa IV b i IV c wraz z wychowawcami wyjechały na wycieczkę do Chęcin. Celem wycieczki szkolnej były edukacja i zabawa w Centrum Nauki Leonardo Da Vinci w Chęcinach oraz zwiedzanie ruin Zamku Królewskiego. W Centrum Leonardo Da Vinci dzieci mogły podziwiać różne dyscypliny naukowe np: poznać budowę i funkcję ciała człowieka, sprawdzić pojemność swoich płuc, zobaczyć jak w żyłach płynie krew, sprawdzić swój refleks i umiejętności logicznego myślenia. Jednak największym zainteresowaniem cieszyły się: jazda na rowerze - na ekranie można było zobaczyć szkielet wykonujący te same ruchy co rowerzysta, przejażdżka na wózku inwalidzkim po trasie pełnej przeszkód - do wózka dzieci czekały w długiej kolejce. W Centrum Leonardo można było zakupić pamiątki oraz pyszne lody :) Ciekawi dalszych przygód wybiegliśmy do parku doświadczeń znajdującego się na zewnątrz. Pomimo wietrznej pogody bawiliśmy się w labiryncie, siłowaliśmy się na wózkach i graliśmy na bębnach. Po tych wszystkich jakże emocjonujących doświadczeniach udaliśmy się na obiad i chwilę odpoczynku przed kolejną atrakcją, jaką było zwiedzanie ruin Zamku Królewskiego w Chęcinach. 

      Zamek pochodzi z przełomu XIII i XIV wieku , aby do niego dotrzeć musieliśmy pokonać ogromną górę. Na miejscu czekała na nas pani przewodnik, która przybliżyła nam historię zamku. Zwiedziliśmy skarbiec i kaplicę, widzieliśmy wieże więzienną, dawną wieże i wieżę strażniczą. Poznaliśmy legendę Białej Damy przechadzającej się po murach zamku. Największą atrakcją oprócz kupowania pamiątek było strzelanie z łuku w tarcze. Z zamku rozciągały się piękne widoki, podobno w pogodne dni można nawet zobaczyć Tatry.

      Polecamy serdecznie wycieczkę do Centrum Nauki Leonardo Da Vinci i zachęcamy do zwiedzania ruin Zamku Królewskiego w Chęcinach. Gwarantujemy mile i pożytecznie spędzony czas.

 Weronika, kl. IV b

Zapraszamy do galerii

PRZYRODA W NOWEJ HUCIE

               W sobotę 11 maja uczestnicy kółka historyczno -  turystycznego udali się na kolejne spotkanie z projektu Nowa Huta 2.1. Tematem przewodnim warsztatów była przyroda w Nowej Hucie. Na początku wymienialiśmy wszystkie zielone miejsca  związane z  naszą dzielnicą, potem pani Elżbieta Urbańska – Kłapa opowiedziała nam ciekawostki dotyczące Łąk Nowohuckich. Dowiedzieliśmy się, że Łąki są siedliskiem wielu gatunków ptaków (nawet żyje tu drapieżnik, pustułka), zwierząt (zające, sarny),  roślin oraz owadów. Jednym z ciekawszych okazów jest motyl modraszek. Ze względu na niego zwraca się szczególną uwagę na krwiścionek lekarski – roślinę, na której motyl ten składa jaja. „Udają” one, że są jajami mrówki wścieklicy, która na zimę zabiera je do swojego gniazda. Tam zimują pod ziemią, by na wiosnę przeistoczyć się z larw w motyle. Po części warsztatowej udaliśmy się w teren wypełniać kartę zadań. Najpierw szukaliśmy pomnika przyrody – platana rosnącego na os. Zielonym, potem zawędrowaliśmy nad Zalew Nowohucki, by zobaczyć ujście Dłubni. Następnie zahaczyliśmy 

o dworek w Krzesławicach, by zrobić sobie selfie z jednym z jego właścicieli, Janem Matejko. (Właściwie z  jego popiersiem). Pieszo dotarliśmy do Parku Żeromskiego, gdzie spisaliśmy cytat z „Przedwiośnia” znajdujący się przy pergoli u wrót parku. Tam też weszliśmy na domek na drzewie przypominający gniazdo ptaka gąsiorka, gdzie  mieliśmy znakomity widok na Łąki Nowohuckie.  Przed zaliczeniem Parku Ratuszowego zrobiliśmy sobie przerwę w „Good Lood”, zajadając się smakowitymi lodami.

Choć spacer był bardzo długi, prawie nikt nie narzekał na bolące nogi. Może to zasługa pięknej pogody, która zachęcała do wyjścia z domu? A może po prostu lubimy poznawać Nową Hutę?

 

Izabela Błaszczyk
Agnieszka Lech

Zapraszamy do galerii

Konsultacje dla Rodziców – 14 – 17 maja

WTOREK, 14 MAJA

15.40 –17.40

Dominika Malik, pedagog klasy IV – VIII

Łukasz Lepiarczyk, psycholog

gabinet

I piętro

16.00 –18.00

Aleksandra Bilińska, j. włoski

Patrycja Borek, j. angielski, wych. klasy IV c

Dorota Dudek, wych. klasy III b

Beata Gajda, historia

Monika Górecka-Marzec, wych. klasy III c, biologia kl.V

Iwona Gurdek, wych. klasy I b

Agnieszka Lech, wychowanie fizyczne

Kinga Leśniak, WOS

Aneta Łukaszewicz, j. niemiecki

Maria Łuszczkiewicz, matematyka, wych. klasy VIII a

Anna Masłowiec, biologia kl. VII i VIII

s. Otylia Musialik, religia, wych. klasy VI c

Marcin Nesterak, informatyka, wych. kl. V b

Danuta Pilarz, j. polski, wych. klasy V a

Iwona Reciak, j. angielski

Dorota Sołtys, przyroda

Dariusz Stawiarz, matematyka

Anna Urbaniec, chemia

s. Joanna Warsiewicz, religia

budynek LO

s.110

s.210

s.30

s.28

s.207

pokój naucz.

budynek LO

budynek LO

budynek LO

budynek LO

s.104

s.102

s.109

budynek LO

pokój naucz.

s. 108

budynek LO

s.209

16.15 –18.15

Dominika Nęcek, j. polski

pokój naucz.

16.30 –18.30

Jarosław Machałowski, muzyka

Monika Topór, wychowanie fizyczne

pokój naucz.

pokój naucz.

17.00 –19.00

Izabela Błaszczyk, historia, WDŻ, wych. kl. VII b

Monika Jamróz, wych. klasy I c

s.107

s.204

 

ŚRODA, 15 MAJA

16.00 –18.00

Teresa Adamczyk, informatyka, technika, wych. kl. VI b

Joanna Bąk, wych. klasy III a

Barbara Jachymczak, wych. klasy II b

Lidia Czarnowicz, j. polski, wych. klasy VII a

Anna Szary, j. angielski

Agnieszka Zielowska, j. polski

s.30

s. 209

s.206

budynek LO

budynek LO

s.109

 

CZWARTEK, 16 MAJA

15.30 –17.30

Magdalena Sanakiewicz, logopeda

gabinet
 II piętro

16.00 –18.00

 Iwona Dobrucka, geografia

Katarzyna Gorycka, plastyka, szachy

Gerard Rożanowski, j. hiszpański

budynek LO

s.30

budynek LO

16.45-18.45

Magdalena Suchecka, j. angielski, wych. klasy VI a

s. 107

17.00 –19.00

Maria Choma, przyroda

s. 104

17.30 –19.30

Piotr Golonka, fizyka

budynek LO

18.00 -20.00

Edyta Dybek, j. polski

Marcin Mulewicz, historia

Marlena Pietrzyk, matematyka, wych. klasy IV b

budynek LO

budynek LO

s.108

 

PIĄTEK, 17 MAJA

16.00 –18.00

Tomasz Kaleta, wychowanie fizyczne

Maja Kupczyk, wych. klasy I a

Małgorzata Mazanek, wych. klasy II a

Małgorzata Pająk, pedagog klas I – III

pokój naucz.

s.208

s. 29

gabinet I piętro

 

Misterium Rzymskie w Batowicach

 

 

Boska Trupa wystąpiła w Domu Pomocy Społecznej w Batowicach  i  zaprezentowała misterium osobom chorym. Jest to już kilkuletnia tradycja naszego zespołu. Jak zwykle zostaliśmy bardzo miło przyjęci. Dziękujemy i pozdrawiamy naszych widzów.

Zapraszamy do galerii

Majsterkowo

Klasa 2a wybrała się do Castoramy. Na zajęciach zdobyliśmy wiadomości dotyczące drewna. Wykonaliśmy też stojaki na kubki.

Zapraszamy do galerii

SPOTKANIE ZE ŚWIADKIEM HISTORII

                W sobotę 27 kwietnia kilku uczniów z naszej szkoły wzięło udział w spotkaniu ze świadkiem historii, panią Lidią Maksymowicz, zatytułowanym „Z cmentarzyska świata - Auschwitz – Birkenau”. Zostało ono zorganizowane w ramach „Spotkań z Historią i Kulturą” przy parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy na os. Bohaterów Września w Nowej Hucie.

                Pani Lidia, pochodząca z Białorusi, trafiła do Birkenau w grudniu 1943 roku jako 3 – letnia dziewczynka. Po oddzieleniu od matki zamieszkała w baraku z innymi dziećmi przeznaczonymi do eksperymentów medycznych. Otrzymała numer 70072. Pamięta szczury, insekty, głód, brud i zimno oraz wyglancowane buty oficerów niemieckich. W pierwszej części swojego wystąpienia więźniarka opowiadała nam o losie 200 tys. dzieci w obozie, o eksperymentach doktora Mengele, który w pseudonaukowy sposób chciał stworzyć idealnego człowieka i w tym celu testował na żywych organizmach nowe szczepionki i preparaty zmieniające kolor oczu. Pani Maksymowicz dożyła wyzwolenia obozu. Stwierdziła, że zawdzięcza to swojej mamie, która z narażeniem własnego życia, podrzucała jej zdobyte jedzenie. W sumie ocalało 160 dzieci. Druga część opowiadania dotyczyła życia po obozie. Pani Lidia została adoptowana przez rodzinę mieszkającą w Oświęcimiu, gdyż powiedziano jej, że matka zmarła. Oszacowano jej wiek, nadano polskie imię i nazwisko. Po pół roku, gdy stan zdrowia jej na to pozwolił, bawiąc się z dziećmi na podwórku, wysyłała ich na rewir bądź na śmierć, do gazu. Wstydziła się wytatuowanego numeru, zaklejała go plastrem, bo nie chciała pamiętać o życiu obozowym. Zwróciłam uwagę  również na szczegół dotyczący I Komunii Świętej pani Maksymowicz. Ksiądz, który miał jej udzielić, zastanawiał się, czy Lidia jest ochrzczona. Na tydzień przed uroczystością otrzymała ten sakrament, a po wielu latach okazało się,  że jako dziecku udzielono jej chrztu w cerkwi prawosławnej. W trzeciej części życiorysu pani Lidii nie zabrakło niespodzianek. Otóż, po 17 latach, odnalazła swoją biologiczną mamę, która jednak przeżyła obóz. Doszło do spotkania pań w Moskwie, w blasku fleszy, w towarzystwie mediów, w tydzień po powrocie Gagarina z kosmicznej podróży. W gazetach pojawiły się stosowne nagłówki: „Gagarin wrócił z kosmosu, a Ludmiła Boczarowa z zaświatów”.  Odnalezienie matki z córką wykorzystywała radziecka propaganda. Panią Lidię wszędzie wożono rządowymi samochodami – odwiedziła Kaukaz i Krym, spotykała się z dziećmi w szkołach, bywała w zakładach pracy. Proponowano jej, by została w ZRSR, ale odmówiła.

Na koniec spotkania mieliśmy okazję zrobić sobie wspólne zdjęcie z jego bohaterką. Nie na co dzień obcuje się z osobami, które przeżyły na własnej skórze skutki złudnej ideologii nazistowskiej i dlatego to spotkanie pozostawi w naszej pamięci trwały ślad, będący przestrogą przed uleganiem zgubnym systemom wartości, nie opierającym się o chrześcijańskie wzorce postępowania.

Izabela Błaszczyk

Zapraszamy do galerii

Światowy Dzień Książki i spotkanie z pisarzem

          24.04 uczniowie klas 1b uczestniczyli w spotkaniu autorskim z pisarzem Waldemarem Cichoniem, który jest autorem książek o niesfornym kocie Cukierku.

Dzieci z zapartym tchem słuchały opowieści o Cukierku i jego przygodach, a także fragmentów literackiej twórczości, które pisarz osobiście czytał. To wydarzenie było niezapomnianym przeżyciem dla młodych czytelników. W trakcie spotkania można było porozmawiać z gościem, zakupić jego książki i otrzymać autograf.

Zapraszamy do galerii

Wycieczka klasy 5B

Zapraszamy do galerii

Wyprawa do Fortu Batowice

 

W sobotę 6 kwietnia uczestnicy kółka historyczno – turystycznego udali się do Fortu Batowice celem zrealizowania jednego z zadań projektu Nowa Huta 2.1. Naszym zamiarem było obejrzenie i sfotografowanie obiektu oraz poznanie jego historii.

Fort ten jest częścią Twierdzy Kraków. Został wybudowany w II połowie XIX wieku. Ma jedną kondygnację, ceglane ściany i betonowy strop. W czasie I wojny światowej, w listopadzie 1914 roku, został zaatakowany przez Rosjan. Obiekt ten znajduje się w parku na osiedlu Złotego Wieku, więc wykorzystaliśmy jego lokalizację na nieśpieszny sobotni spacer. Po drodze obserwowaliśmy budzącą się do życia na wiosnę przyrodę, a wracając skorzystaliśmy z huśtawek.

Izabela  Błaszczyk
Agnieszka Lech

Zapraszamy do galerii

MISTERIUM

Niedawno obejrzeliśmy przepiękne misterium, które zatytułowane było "Rzymskie Misterium".
Aktorzy Boskiej Trupy stanęli na wysokości zadania, świetnie odegrali powierzone im role. Za te przeżycia, które są wstępem do Świat Wielkanocnych dziękujemy opiekunkom Boskiej Trupy p. Lidii Czarnowicz i p. Małgorzacie Mazanek oraz autorowi scenariusza p. Marcinowi Kobierskiemu. 
 
Zapraszamy do galerii

Ewangelia na dziś

Fragment Ewangelii na dzisiejszy dzień.
  • Środa 2019-05-22, 5. tydz.wielkanocny
    J 15,1-8
    Jezus powiedział do swoich uczniów: „Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a Ojciec mój jest tym, który uprawia. Każdą latorośl, która we Mnie nie przynosi owocu, odcina, a każdą, która przynosi owoc, oczyszcza, aby przynosiła owoc obfitszy. Wy już jesteście czyści dzięki słowu, które wypowiedziałem do was. Trwajcie we Mnie, a Ja w was trwać będę. Podobnie jak latorośl nie może przynosić owocu sama z siebie, o ile nie trwa w winnym krzewie, tak samo i wy, jeżeli we Mnie trwać nie będziecie. Ja jestem krzewem winnym, wy - latoroślami. Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić. Ten, kto we Mnie nie trwa, zostanie wyrzucony, jak winna latorośl i uschnie. I zbiera się ją i wrzuca do ognia i płonie. Jeżeli we Mnie trwać będziecie, a słowa moje w was, poproście, o cokolwiek chcecie, a to wam się spełni. Ojciec mój przez to dozna chwały, że owoc obfity przyniesiecie i staniecie się moimi uczniami”.

Przydatne linki

Rodzinny Kraków - Portal dla rodziców i dzieci z Krakowa i okolic
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna - informacje o sprawdzianie po klasie szóstej, archiwum sprawdzianów z poprzednich lat
www.matzoo.pl - Ćwicz i ucz się matematyki! Strona dla uczniów szkół podstawowych
Dzieci i młodzież w Internecie - materiały edukacyjne o bezpieczeństwie w sieci
http://pisupisu.pl/ - naukę pisania na klawiaturze, słowne zabawy, bajki i ćwiczenia z ortografii

Wyszukaj

Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności