Strona główna

PROJEKT NOWA HUTA 2.0

NH        Nasza szkoła jest partnerem organizowanego przez Małopolski Instytut Kultury oraz Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida projektu Nowa Huta 2.0. Polega on na tym, że uczniowie (nasi i Szkoły Podstawowej nr 92) sami wybierają sobie zajęcia dotyczące dzielnicy, w której mieszkamy, z uwzględnieniem własnych zainteresowań i możliwością rozwijania życiowych pasji. Na pierwszym ze spotkań integrowaliśmy się wspólnie z uczniami ze szkoły 92. Braliśmy udział w różnorodnych zabawach, a pytania organizatorów pomagały w rozpoznawaniu uczniowskich potrzeb i upodobań. Kolejna zbiórka uczestników projektu miała na celu wybranie konkretnych czterech propozycji zajęć, które mają być zorganizowane w czasie październikowych sobót. Spośród kilku ofert dzieci wybrały: wyprawę na Łąki Nowohuckie, tworzenie filmu o Nowej Hucie,  zwiedzanie schronów i warsztaty fotograficzne oraz grę terenową.

        7 października wybraliśmy się na użytek ekologiczny, jakim są Łąki Nowohuckie,  by poznawać tamtejszą faunę i florę. Wycieczka miała dwie opcje: pieszą i rowerową. Z naszej szkoły, pomimo niepewnej pogody, aż trzy osoby przyjechały na jednośladzie. Reszta osób pokonała trasę spacerem. Pani przewodnik opowiedziała nam wiele ciekawostek przyrodniczych dotyczących tej zielonej przestrzeni w Nowej Hucie – wymieniała gatunki roślin, motyli, zapoznała nas z cyklem życiowym tego owada, poznaliśmy różne ptaki żyjące na Łąkach (np. derkacz, dzierzba gąsiorek), dowiedzieliśmy się, że znajdujemy się w starorzeczu Wisły, po której zostało kilka małych jeziorek. Dzieci utrwalały przekazywaną wiedzę wykonując przygotowane karty pracy. Podczas spaceru pani uratowała małą gąsienicę, którą przeniosła z trasy rowerowej na trawę, pokazała nam (niestety martwą) ryjówkę czy odchody, po których można było stwierdzić ptasią dietę. Tym samym zwróciła naszą uwagę na wiele ciekawych rzeczy, które pewnie ominęlibyśmy po drodze. Naszą wyprawę zakończyliśmy w Marchewka Bistro, znajdującym się w NCK, gdzie napiliśmy się ciepłej herbaty. Gdy tylko zasiedliśmy do stołów,  na zewnątrz zaczęło padać! Pomimo zimna spacer po Łąkach był bardzo udany. Z niecierpliwością czekamy na kolejne projektowe spotkanie!

Izabela Błaszczyk

Zapraszamy do galerii

Ewangelia na dziś

Fragment Ewangelii na dzisiejszy dzień.
  • Poniedziałek 2017-12-18, 3. tydz. Adwentu
    Mt 1,18-24
    Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak. Po zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego. Mąż Jej, Józef, który był człowiekiem prawym i nie chciał narazić Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie. Gdy powziął tę myśl, oto anioł Pański ukazał mu się we śnie i rzekł: „Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło. Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów”. A stało się to wszystko, aby się wypełniło słowo Pańskie powiedziane przez proroka: „Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna, któremu nadadzą imię Emmanuel, to znaczy «Bóg z nami»”. Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański: wziął swoją Małżonkę do siebie.

Przydatne linki

Rodzinny Kraków - Portal dla rodziców i dzieci z Krakowa i okolic
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna - informacje o sprawdzianie po klasie szóstej, archiwum sprawdzianów z poprzednich lat
www.matzoo.pl - Ćwicz i ucz się matematyki! Strona dla uczniów szkół podstawowych
Dzieci i młodzież w Internecie - materiały edukacyjne o bezpieczeństwie w sieci
http://pisupisu.pl/ - naukę pisania na klawiaturze, słowne zabawy, bajki i ćwiczenia z ortografii

Wyszukaj

Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności PROJEKT NOWA HUTA 2.0