Strona główna

PROJEKT NOWA HUTA 2.0

NH        Nasza szkoła jest partnerem organizowanego przez Małopolski Instytut Kultury oraz Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida projektu Nowa Huta 2.0. Polega on na tym, że uczniowie (nasi i Szkoły Podstawowej nr 92) sami wybierają sobie zajęcia dotyczące dzielnicy, w której mieszkamy, z uwzględnieniem własnych zainteresowań i możliwością rozwijania życiowych pasji. Na pierwszym ze spotkań integrowaliśmy się wspólnie z uczniami ze szkoły 92. Braliśmy udział w różnorodnych zabawach, a pytania organizatorów pomagały w rozpoznawaniu uczniowskich potrzeb i upodobań. Kolejna zbiórka uczestników projektu miała na celu wybranie konkretnych czterech propozycji zajęć, które mają być zorganizowane w czasie październikowych sobót. Spośród kilku ofert dzieci wybrały: wyprawę na Łąki Nowohuckie, tworzenie filmu o Nowej Hucie,  zwiedzanie schronów i warsztaty fotograficzne oraz grę terenową.

        7 października wybraliśmy się na użytek ekologiczny, jakim są Łąki Nowohuckie,  by poznawać tamtejszą faunę i florę. Wycieczka miała dwie opcje: pieszą i rowerową. Z naszej szkoły, pomimo niepewnej pogody, aż trzy osoby przyjechały na jednośladzie. Reszta osób pokonała trasę spacerem. Pani przewodnik opowiedziała nam wiele ciekawostek przyrodniczych dotyczących tej zielonej przestrzeni w Nowej Hucie – wymieniała gatunki roślin, motyli, zapoznała nas z cyklem życiowym tego owada, poznaliśmy różne ptaki żyjące na Łąkach (np. derkacz, dzierzba gąsiorek), dowiedzieliśmy się, że znajdujemy się w starorzeczu Wisły, po której zostało kilka małych jeziorek. Dzieci utrwalały przekazywaną wiedzę wykonując przygotowane karty pracy. Podczas spaceru pani uratowała małą gąsienicę, którą przeniosła z trasy rowerowej na trawę, pokazała nam (niestety martwą) ryjówkę czy odchody, po których można było stwierdzić ptasią dietę. Tym samym zwróciła naszą uwagę na wiele ciekawych rzeczy, które pewnie ominęlibyśmy po drodze. Naszą wyprawę zakończyliśmy w Marchewka Bistro, znajdującym się w NCK, gdzie napiliśmy się ciepłej herbaty. Gdy tylko zasiedliśmy do stołów,  na zewnątrz zaczęło padać! Pomimo zimna spacer po Łąkach był bardzo udany. Z niecierpliwością czekamy na kolejne projektowe spotkanie!

Izabela Błaszczyk

Zapraszamy do galerii

Ewangelia na dziś

Fragment Ewangelii na dzisiejszy dzień.
  • Piątek 2017-10-20, Wspomnienie Św. Jana Kantego, Kapłana
    Łk 12,1-7
    Kiedy wielotysięczne tłumy zebrały się koło Jezusa, tak że jedni cisnęli się na drugich, zaczął mówić najpierw do swoich uczniów: «Strzeżcie się kwasu, to znaczy obłudy faryzeuszów. Nie ma bowiem nic ukrytego, co by nie wyszło na jaw, ani nic tajemnego, co by się nie stało wiadome. Dlatego wszystko, co powiedzieliście w mroku, w świetle będzie słyszane, a coście w izbie szeptali do ucha, głosić będą na dachach. Lecz mówię wam, przyjaciołom moim: Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, a potem nic więcej uczynić nie mogą. Pokażę wam, kogo się macie obawiać: Bójcie się Tego, który po zabiciu ma moc wtrącić do piekła. Tak, mówię wam: Tego się bójcie. Czyż nie sprzedają pięciu wróbli za dwa asy? A przecież żaden z nich nie jest zapomniany w oczach Bożych. U was zaś nawet włosy na głowie wszystkie są policzone. Nie bójcie się: jesteście ważniejsi niż wiele wróbli».

Przydatne linki

Rodzinny Kraków - Portal dla rodziców i dzieci z Krakowa i okolic
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna - informacje o sprawdzianie po klasie szóstej, archiwum sprawdzianów z poprzednich lat
www.matzoo.pl - Ćwicz i ucz się matematyki! Strona dla uczniów szkół podstawowych
Dzieci i młodzież w Internecie - materiały edukacyjne o bezpieczeństwie w sieci
http://pisupisu.pl/ - naukę pisania na klawiaturze, słowne zabawy, bajki i ćwiczenia z ortografii

Wyszukaj

Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności PROJEKT NOWA HUTA 2.0