Strona główna

PROJEKT NOWA HUTA 2.0

NH        Nasza szkoła jest partnerem organizowanego przez Małopolski Instytut Kultury oraz Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida projektu Nowa Huta 2.0. Polega on na tym, że uczniowie (nasi i Szkoły Podstawowej nr 92) sami wybierają sobie zajęcia dotyczące dzielnicy, w której mieszkamy, z uwzględnieniem własnych zainteresowań i możliwością rozwijania życiowych pasji. Na pierwszym ze spotkań integrowaliśmy się wspólnie z uczniami ze szkoły 92. Braliśmy udział w różnorodnych zabawach, a pytania organizatorów pomagały w rozpoznawaniu uczniowskich potrzeb i upodobań. Kolejna zbiórka uczestników projektu miała na celu wybranie konkretnych czterech propozycji zajęć, które mają być zorganizowane w czasie październikowych sobót. Spośród kilku ofert dzieci wybrały: wyprawę na Łąki Nowohuckie, tworzenie filmu o Nowej Hucie,  zwiedzanie schronów i warsztaty fotograficzne oraz grę terenową.

        7 października wybraliśmy się na użytek ekologiczny, jakim są Łąki Nowohuckie,  by poznawać tamtejszą faunę i florę. Wycieczka miała dwie opcje: pieszą i rowerową. Z naszej szkoły, pomimo niepewnej pogody, aż trzy osoby przyjechały na jednośladzie. Reszta osób pokonała trasę spacerem. Pani przewodnik opowiedziała nam wiele ciekawostek przyrodniczych dotyczących tej zielonej przestrzeni w Nowej Hucie – wymieniała gatunki roślin, motyli, zapoznała nas z cyklem życiowym tego owada, poznaliśmy różne ptaki żyjące na Łąkach (np. derkacz, dzierzba gąsiorek), dowiedzieliśmy się, że znajdujemy się w starorzeczu Wisły, po której zostało kilka małych jeziorek. Dzieci utrwalały przekazywaną wiedzę wykonując przygotowane karty pracy. Podczas spaceru pani uratowała małą gąsienicę, którą przeniosła z trasy rowerowej na trawę, pokazała nam (niestety martwą) ryjówkę czy odchody, po których można było stwierdzić ptasią dietę. Tym samym zwróciła naszą uwagę na wiele ciekawych rzeczy, które pewnie ominęlibyśmy po drodze. Naszą wyprawę zakończyliśmy w Marchewka Bistro, znajdującym się w NCK, gdzie napiliśmy się ciepłej herbaty. Gdy tylko zasiedliśmy do stołów,  na zewnątrz zaczęło padać! Pomimo zimna spacer po Łąkach był bardzo udany. Z niecierpliwością czekamy na kolejne projektowe spotkanie!

Izabela Błaszczyk

Zapraszamy do galerii

Ewangelia na dziś

Fragment Ewangelii na dzisiejszy dzień.
  • Środa 2018-03-21, 5. tydz. Wielkiego Postu
    J 8,31-42
    Jezus powiedział do Żydów, którzy Mu uwierzyli: „Jeżeli będziecie trwać w nauce mojej, będziecie prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli”. Odpowiedzieli Mu: „Jesteśmy potomstwem Abrahama i nigdy nie byliśmy poddani w niczyją niewolę. Jakżeż Ty możesz mówić: «Wolni będziecie?»” Odpowiedział im Jezus: „Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Każdy, kto popełnia grzech, jest niewolnikiem grzechu. A niewolnik nie przebywa w domu na zawsze, lecz Syn przebywa na zawsze. Jeżeli więc Syn was wyzwoli, wówczas będziecie rzeczywiście wolni. Wiem, że jesteście potomstwem Abrahama, ale wy usiłujecie Mnie zabić, bo nie przyjmujecie mojej nauki. Głoszę to, co widziałem u mego Ojca, wy czynicie to, coście słyszeli od waszego ojca”. W odpowiedzi rzekli do Niego: „Ojcem naszym jest Abraham”. Rzekł do nich Jezus: „Gdybyście byli dziećmi Abrahama, to byście pełnili czyny Abrahama. Teraz usiłujecie Mnie zabić, człowieka, który wam powiedział prawdę usłyszaną u Boga. Tego Abraham nie czynił. Wy pełnicie czyny ojca waszego”. Rzekli do Niego: „Myśmy się nie narodzili z nierządu, jednego mamy Ojca - Boga”. Rzekł do nich Jezus: „Gdyby Bóg był waszym ojcem, to i Mnie byście miłowali. Ja bowiem od Boga wyszedłem i przychodzę. Nie wyszedłem od siebie, lecz On Mnie posłał”.

Przydatne linki

Rodzinny Kraków - Portal dla rodziców i dzieci z Krakowa i okolic
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna - informacje o sprawdzianie po klasie szóstej, archiwum sprawdzianów z poprzednich lat
www.matzoo.pl - Ćwicz i ucz się matematyki! Strona dla uczniów szkół podstawowych
Dzieci i młodzież w Internecie - materiały edukacyjne o bezpieczeństwie w sieci
http://pisupisu.pl/ - naukę pisania na klawiaturze, słowne zabawy, bajki i ćwiczenia z ortografii

Wyszukaj

Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności PROJEKT NOWA HUTA 2.0

 

 

nabor2