FINAŁ TURNIEJU „LICZBY NIEPODLEGŁEJ”

W środę, 9 maja, odbyła się ostateczna rozgrywka między zespołami z krakowskich szkół w turnieju „Liczby Niepodległej”. Do finału przystąpiło sześć czteroosobowych drużyn, złożonych z uczniów klas siódmych. Finaliści pracowali zespołowo, rozwiązując test z zadaniami z historii i matematyki. Zanim uczniowie przystąpili do zmagań z trudnymi zagadnieniami, mieli okazję zaprezentować swoje stroje i rekwizyty, które przywieźli ze sobą na konkurs, a które wiązały się z tematyką odzyskania przez Polskę niepodległości.

IMG 2820Nasz zespół (Karolina Grądziel, Tomasz Baranek, Oskar Jurowski, Antoni Wołkow) przedstawiał elementy munduru Wojska Polskiego z czasów walki o niepodległość i z początków II RP. Trzy osoby z naszej czwórki były ubrane w oryginalne czapki z okresu dwudziestolecia międzywojennego. W swoich poszukiwaniach na prezentację, dotarliśmy do rodziny pana Macieja Wojtasiewicza, który w formie książkowej spisał historię swojego przodka. Józef Wojtasiewicz, do którego należał nasz najbardziej interesujący eksponat, czapka oficerska, był bratem jego dziadka. Zgodnie z przepisami ubiorczymi z 1919 roku żołnierze otrzymali czapki rogate z usztywnionym otokiem i okutym daszkiem, z wysoko umieszczonym godłem wojskowym nawiązującym do czasów armii Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego, czego dowodem była prezentowana pamiątka. Pan Józef Wojtasiewicz urodził się jeszcze w czasach zaborów, 5 marca 1906 roku, w Kołomyi. W latach 1917 – 25 uczęszczał do tamtejszego gimnazjum, gdzie złożył egzamin dojrzałości. Do 1929 roku studiował prawo na Uniwersytecie Lwowskim, a rok później ukończył Szkołę Podchorążych i został żołnierzem 49 Pułku Piechoty w Rawie Ruskiej. W 1932 r. został zawodowym oficerem, a w 1938 roku awansował na kapitana. Przed wybuchem II wojny światowej został zmobilizowany do Wielkopolskiej Brygady Kawalerii, z którą brał udział w bitwie nad Bzurą. Tam został wzięty do niewoli i do końca wojny przebywał w niemieckim obozie jenieckim. Za udział w kampanii wrześniowej otrzymał order Virtuti Militari.

Aktualnie oczekujemy na wyniki turnieju. Niezależnie od efektu końcowego, godnie reprezentowaliśmy naszą szkołę i sam udział w finale uważamy za ogromny sukces!

Izabela Błaszczyk

Maria Łuszczkiewicz

Składamy serdeczne podziękowania panu Wojciechowi Czaplińskiemu za ogromne zaangażowanie w zorganizowanie cennych pamiątek historycznych do prezentacji i opowiedzenie nam o ich historii oraz pani Ewie Bargieł za pożyczenie czapek wojskowych naszemu zespołowi.

• Środa 2018-10-17, Wspomnienie Św. Ignacego Antiocheńskiego, Biskupa i Męczennika
    Łk 11,42-46
    Jezus powiedział do faryzeuszów i uczonych w Prawie: „Biada wam, faryzeuszom, bo dajecie dziesięcinę z mięty i ruty, i z wszelkiego rodzaju jarzyny, a pomijacie sprawiedliwość i miłość Bożą. Tymczasem to należało czynić i tamtego nie opuszczać. Biada wam, faryzeuszom, bo lubicie pierwsze miejsce w synagogach i pozdrowienia na rynku. Biada wam, bo jesteście jak groby niewidoczne, po których ludzie bezwiednie przechodzą”. Wtedy odezwał się do Niego jeden z uczonych w Prawie: „Nauczycielu, tymi słowami nam też ubliżasz”. On odparł: „I wam, uczonym w Prawie, biada. Bo wkładacie na ludzi ciężary nie do uniesienia, a sami jednym palcem ciężarów tych nie dotykacie”.

Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności FINAŁ TURNIEJU „LICZBY NIEPODLEGŁEJ”

PAŹDZIERNIK 2018