VII Parada Patronów Szkół

img 6880W piątek 8 czerwca przedstawiciele naszej szkoły wzięli udział w VII Paradzie Patronów Szkół. O godzinie 9:30 ponad pół tysiąca krakowskich uczniów wyruszyło w tradycyjnym kolorowym przemarszu ulicą Bernardyńską i Grodzką na Rynek Główny. Na Rynku nastąpiła krótka prezentacja uczestników po czym VII Parada oficjalnie dobiegła końca. Hasło tegorocznej Parady „Pochwal się patronem!” nawiązywało do 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Patroni krakowskich placówek oświatowych są wzorem patriotyzmu i pracy na rzecz Ojczyzny. Nie są to bohaterzy „komiksowi”, lecz żywe świadectwa poświęcenia i twórczej pasji. Dzięki ich pracy żyjemy w wolnej Polsce i są oni dla nas rodzajem „drogowskazów”. Szczególnie młodzież biorąca przykład z życia swojego patrona jest świadoma swoich korzeni i wie co chce w życiu czynić.
W naszej reprezentacji szły 3 uczennice przedstawiające osobę Laury Vicuny, a także św. Dominik Savio, św. Jan Bosko, św. Dominika Maria Mazzarello oraz Sługa Boża Małgorzata Occhiena - Mama księdza Bosko.

• Środa 2018-12-19, Adwent
    Łk 1,5-25
    Za czasów Heroda, króla Judei, żył pewien kapłan, imieniem Zachariasz, z oddziału Abiasza. Miał on żonę z rodu Aarona, a na imię było jej Elżbieta. Oboje byli sprawiedliwi wobec Boga i postępowali nienagannie według wszystkich przykazań i przepisów Pańskich. Nie mieli jednak dziecka, ponieważ Elżbieta była niepłodna; oboje zaś byli już posunięci w latach. Kiedy Zachariasz w wyznaczonej dla swego oddziału kolei pełnił służbę kapłańską przed Bogiem, jemu zgodnie ze zwyczajem kapłańskim przypadł los, żeby wejść do przybytku Pańskiego i złożyć ofiarę kadzenia. A cały lud modlił się na zewnątrz w czasie kadzenia. Naraz ukazał mu się anioł Pański, stojący po prawej stronie ołtarza kadzenia. Przeraził się na ten widok Zachariasz i strach padł na niego. Lecz anioł rzekł do niego: „Nie bój się, Zachariaszu; twoja prośba została wysłuchana: żona twoja Elżbieta urodzi ci syna, któremu nadasz imię Jan. Będzie to dla ciebie radość i wesele; i wielu z jego narodzenia cieszyć się będzie. Będzie bowiem wielki w oczach Pana; wina i sycery pić nie będzie i już w łonie matki napełniony będzie Duchem Świętym. Wielu spośród dzieci Izraela nawróci do Pana, Boga ich; on sam pójdzie przed Nim w duchu i mocy Eliasza, żeby serca ojców nakłonić ku dzieciom, a nieposłusznych do usposobienia sprawiedliwych, by przygotować Panu lud doskonały”. Na to rzekł Zachariasz do anioła: „Po czym to poznam? Bo ja jestem już stary i moja żona jest w podeszłym wieku”. Odpowiedział mu anioł: „Ja jestem Gabriel, który stoję przed Bogiem. A zostałem posłany, aby mówić z tobą i oznajmić ci tę wieść radosną. A oto będziesz niemy i nie będziesz mógł mówić aż do dnia, w którym się to stanie, bo nie uwierzyłeś moim słowom, które się spełnią w swoim czasie”. Lud tymczasem czekał na Zachariasza. I dziwił się, że tak długo zatrzymuje się w przybytku. Kiedy wyszedł, nie mógł do nich mówić i zrozumieli, że miał widzenie w przybytku. On zaś dawał im znaki i pozostał niemy. A gdy upłynęły dni jego posługi kapłańskiej, powrócił do swego domu. Potem żona jego, Elżbieta, poczęła i pozostawała w ukryciu przez pięć miesięcy i mówiła: „Tak uczynił mi Pan wówczas, kiedy wejrzał łaskawie i zdjął ze mnie hańbę w oczach ludzi”.

Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności VII Parada Patronów Szkół

GRUDZIEŃ 2018