Projekt „Sto na sto”

28 września 2018 r. odbyło się spotkanie ósmoklasistów z panem Kajetanem Rajskim, prezesem fundacji kwartalnika „Wyklęci”, w ramach projektu „Sto na sto”, z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Tematem warsztatów było podziemie niepodległościowe 1939-1963.

Na wstępie obejrzeliśmy film IPN-u pokazujący pokrótce podstawowe fakty z tego okresu historycznego dotyczące Polski. Następnie pan Rajski, choć lekcja trwała tylko 45 minut, ciekawie i wyczerpująco opowiedział o tym, jak funkcjonowało państwo podziemne w okupowanym kraju oraz o dalszych prześladowaniach polskich patriotów pomimo zakończonej wojny. Wyświetlana prezentacja ze zdjęciami pozwoliła jeszcze lepiej  wyobrazić sobie tamte czasy. Opowiedziane zostały także historie kilku ważnych dla tamtejszej konspiracji postaci, na przykład Danuty Siedzikówny znanej jako „Inka” czy określanego mianem „ochotnika do Auschwitz” Witolda Pileckiego.

Uważam, że czas przeznaczony na to spotkanie został dobrze wykorzystany, a temat walki o niepodległość poruszony w sposób wyjątkowo ciekawy. Myślę, że każdego ta lekcja skłoniła do refleksji.

Karolina Grądziel,
uczennica klasy 8A

• Poniedziałek 2019-01-21, Wspomnienie Św. Agnieszki, Dziewicy i Męczennicy
    Mk 2,18-22
    Uczniowie Jana i faryzeusze mieli właśnie post. Przyszli więc do Jezusa i pytali: „Dlaczego uczniowie Jana i uczniowie faryzeuszów poszczą, a Twoi uczniowie nie poszczą?” Jezus im odpowiedział: „Czy goście weselni mogą pościć, dopóki pan młody jest z nimi? Nie mogą pościć, jak długo pana młodego mają u siebie. Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, a wtedy, w ów dzień, będą pościć. Nikt nie przyszywa łaty z surowego sukna do starego ubrania. W przeciwnym razie nowa łata obrywa jeszcze część ze starego ubrania i robi się gorsze przedarcie. Nikt też młodego wina nie wlewa do starych bukłaków. W przeciwnym razie wino rozerwie bukłaki; i wino przepadnie, i bukłaki. Lecz młode wino należy lać do nowych bukłaków”.

Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Projekt „Sto na sto”