Projekt „Sto na sto”

28 września 2018 r. odbyło się spotkanie ósmoklasistów z panem Kajetanem Rajskim, prezesem fundacji kwartalnika „Wyklęci”, w ramach projektu „Sto na sto”, z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Tematem warsztatów było podziemie niepodległościowe 1939-1963.

Na wstępie obejrzeliśmy film IPN-u pokazujący pokrótce podstawowe fakty z tego okresu historycznego dotyczące Polski. Następnie pan Rajski, choć lekcja trwała tylko 45 minut, ciekawie i wyczerpująco opowiedział o tym, jak funkcjonowało państwo podziemne w okupowanym kraju oraz o dalszych prześladowaniach polskich patriotów pomimo zakończonej wojny. Wyświetlana prezentacja ze zdjęciami pozwoliła jeszcze lepiej  wyobrazić sobie tamte czasy. Opowiedziane zostały także historie kilku ważnych dla tamtejszej konspiracji postaci, na przykład Danuty Siedzikówny znanej jako „Inka” czy określanego mianem „ochotnika do Auschwitz” Witolda Pileckiego.

Uważam, że czas przeznaczony na to spotkanie został dobrze wykorzystany, a temat walki o niepodległość poruszony w sposób wyjątkowo ciekawy. Myślę, że każdego ta lekcja skłoniła do refleksji.

Karolina Grądziel,
uczennica klasy 8A

• Sobota 2019-04-20, Wielka Sobota
    Łk 24,1-12
    W pierwszy dzień tygodnia niewiasty poszły skoro świt do grobu, niosąc przygotowane wonności. Kamień od grobu zastały odsunięty. A skoro weszły, nie znalazły ciała Pana Jezusa. Gdy wobec tego były bezradne, nagle stanęło przed nimi dwóch mężczyzn w lśniących szatach. Przestraszone, pochyliły twarze ku ziemi, lecz tamci rzekli do nich: «Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych? Nie ma Go tutaj; zmartwychwstał. Przypomnijcie sobie, jak wam mówił, będąc jeszcze w Galilei: "Syn Człowieczy musi być wydany w ręce grzeszników i ukrzyżowany, lecz trzeciego dnia zmartwychwstanie"». Wtedy przypomniały sobie Jego słowa i wróciły od grobu, oznajmiły to wszystko Jedenastu i wszystkim pozostałym. A były to: Maria Magdalena, Joanna i Maria, matka Jakuba; i inne z nimi opowiadały to Apostołom. Lecz słowa te wydały im się czczą gadaniną i nie dali im wiary. Jednakże Piotr wybrał się i pobiegł do grobu; schyliwszy się, ujrzał same tylko płótna. I wrócił do siebie, dziwiąc się temu, co się stało.

Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Projekt „Sto na sto”