Projekt „Sto na sto”

28 września 2018 r. odbyło się spotkanie ósmoklasistów z panem Kajetanem Rajskim, prezesem fundacji kwartalnika „Wyklęci”, w ramach projektu „Sto na sto”, z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Tematem warsztatów było podziemie niepodległościowe 1939-1963.

Na wstępie obejrzeliśmy film IPN-u pokazujący pokrótce podstawowe fakty z tego okresu historycznego dotyczące Polski. Następnie pan Rajski, choć lekcja trwała tylko 45 minut, ciekawie i wyczerpująco opowiedział o tym, jak funkcjonowało państwo podziemne w okupowanym kraju oraz o dalszych prześladowaniach polskich patriotów pomimo zakończonej wojny. Wyświetlana prezentacja ze zdjęciami pozwoliła jeszcze lepiej  wyobrazić sobie tamte czasy. Opowiedziane zostały także historie kilku ważnych dla tamtejszej konspiracji postaci, na przykład Danuty Siedzikówny znanej jako „Inka” czy określanego mianem „ochotnika do Auschwitz” Witolda Pileckiego.

Uważam, że czas przeznaczony na to spotkanie został dobrze wykorzystany, a temat walki o niepodległość poruszony w sposób wyjątkowo ciekawy. Myślę, że każdego ta lekcja skłoniła do refleksji.

Karolina Grądziel,
uczennica klasy 8A

• Sobota 2018-11-17, Wspomnienie Św. Elżbiety Węgierskiej, Zakonnicy
    Łk 18,1-8
    Jezus opowiedział swoim uczniom przypowieść o tym, że zawsze powinni się modlić i nie ustawać: „W pewnym mieście żył sędzia, który Boga się nie bał i nie liczył się z ludźmi. W tym samym mieście żyła wdowa, która przychodziła do niego z prośbą: «Obroń mnie przed moim przeciwnikiem». Przez pewien czas nie chciał». Lecz potem rzekł do siebie: «Chociaż Boga się nie boję ani z ludźmi się nie liczę, to jednak ponieważ naprzykrza mi się ta wdowa, wezmę ją w obronę, żeby nie przychodziła bez końca i nie zadręczała mnie»”. I Pan dodał: „Słuchajcie, co ten niesprawiedliwy sędzia mówi. A Bóg czyż nie weźmie w obronę swoich wybranych, którzy dniem i nocą wołają do Niego, i czy będzie zwlekał w ich sprawie? Powiadam wam, że prędko weźmie ich w obronę. Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?”

Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Projekt „Sto na sto”