PLENEROWE RZEŹBY W NOWEJ HUCIE

W sobotę, 20 października, wraz z uczestnikami kółka historyczno – turystycznego, rozpoczęliśmy udział w projekcie „Nowa Huta 2.1” organizowanym przez Ośrodek Kultury C. K. Norwida. Tematem pierwszego spotkania była rzeźba plenerowa w naszej dzielnicy. W części warsztatowej dowiedzieliśmy się, na jakie figury możemy natknąć się spacerując po Nowej Hucie. Usiłowaliśmy dopasować nazwy do zdjęć rzeźb, co nie było wcale proste, gdyż część z tych dzieł ma charakter abstrakcyjny. Poznaliśmy ich autorów (tam, gdzie się ich da ustalić) oraz nazwy nadane tym tworom przez mieszkańców. Najbardziej rozśmieszyła nas historia związana z rzeźbą dziewczynki przed przedszkolem na os. Na Skarpie. Miejscowi nazwali ją Anią i twierdzą, że przedstawia dziecko nieodebrane z przedszkolnej placówki. Po części warsztatowej udaliśmy się do Galerii Huta Sztuki na os. Górali 5, gdzie obejrzeliśmy wystawę  „Materia miasta”, ukazującą sztukę rozwijającą się w naszej dzielnicy od lat 50 do 70 ubiegłego wieku. Dzięki wizycie w galerii dowiedzieliśmy się o istnieniu w sztuce kierunku takiego jak malarstwo materii, który charakteryzuje się wykorzystaniem różnych materiałów (zardzewiałej blachy, kawałków tkaniny, tarcz zegara, pasków skórzanych, koralików itp.) do stworzenia obrazu. Następna część zajęć odbyła się w plenerze. Wypełnialiśmy w wyznaczonych grupach karty zadań po odszukaniu na pobliskich osiedlach wskazanych na mapie rzeźb. Liczyliśmy liczbę groszków w rzeźbie „Dojrzewanie”, robiliśmy selfie z Syrenką, odszukiwaliśmy tabliczkę informującą o autorze fontanny z delfinem i okolicznościach jej powstania. Po drodze wstąpiliśmy na huśtawki i do cukierni. Wyjście należy zaliczyć do udanych, gdyż spędziliśmy mnóstwo czasu na wolnym powietrzu, poznając w czasie długiego spaceru naszą Małą Ojczyznę.

Izabela Błaszczyk
Agnieszka Lech

• Poniedziałek 2019-01-21, Wspomnienie Św. Agnieszki, Dziewicy i Męczennicy
    Mk 2,18-22
    Uczniowie Jana i faryzeusze mieli właśnie post. Przyszli więc do Jezusa i pytali: „Dlaczego uczniowie Jana i uczniowie faryzeuszów poszczą, a Twoi uczniowie nie poszczą?” Jezus im odpowiedział: „Czy goście weselni mogą pościć, dopóki pan młody jest z nimi? Nie mogą pościć, jak długo pana młodego mają u siebie. Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, a wtedy, w ów dzień, będą pościć. Nikt nie przyszywa łaty z surowego sukna do starego ubrania. W przeciwnym razie nowa łata obrywa jeszcze część ze starego ubrania i robi się gorsze przedarcie. Nikt też młodego wina nie wlewa do starych bukłaków. W przeciwnym razie wino rozerwie bukłaki; i wino przepadnie, i bukłaki. Lecz młode wino należy lać do nowych bukłaków”.

Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności PLENEROWE RZEŹBY W NOWEJ HUCIE