PLENEROWE RZEŹBY W NOWEJ HUCIE

W sobotę, 20 października, wraz z uczestnikami kółka historyczno – turystycznego, rozpoczęliśmy udział w projekcie „Nowa Huta 2.1” organizowanym przez Ośrodek Kultury C. K. Norwida. Tematem pierwszego spotkania była rzeźba plenerowa w naszej dzielnicy. W części warsztatowej dowiedzieliśmy się, na jakie figury możemy natknąć się spacerując po Nowej Hucie. Usiłowaliśmy dopasować nazwy do zdjęć rzeźb, co nie było wcale proste, gdyż część z tych dzieł ma charakter abstrakcyjny. Poznaliśmy ich autorów (tam, gdzie się ich da ustalić) oraz nazwy nadane tym tworom przez mieszkańców. Najbardziej rozśmieszyła nas historia związana z rzeźbą dziewczynki przed przedszkolem na os. Na Skarpie. Miejscowi nazwali ją Anią i twierdzą, że przedstawia dziecko nieodebrane z przedszkolnej placówki. Po części warsztatowej udaliśmy się do Galerii Huta Sztuki na os. Górali 5, gdzie obejrzeliśmy wystawę  „Materia miasta”, ukazującą sztukę rozwijającą się w naszej dzielnicy od lat 50 do 70 ubiegłego wieku. Dzięki wizycie w galerii dowiedzieliśmy się o istnieniu w sztuce kierunku takiego jak malarstwo materii, który charakteryzuje się wykorzystaniem różnych materiałów (zardzewiałej blachy, kawałków tkaniny, tarcz zegara, pasków skórzanych, koralików itp.) do stworzenia obrazu. Następna część zajęć odbyła się w plenerze. Wypełnialiśmy w wyznaczonych grupach karty zadań po odszukaniu na pobliskich osiedlach wskazanych na mapie rzeźb. Liczyliśmy liczbę groszków w rzeźbie „Dojrzewanie”, robiliśmy selfie z Syrenką, odszukiwaliśmy tabliczkę informującą o autorze fontanny z delfinem i okolicznościach jej powstania. Po drodze wstąpiliśmy na huśtawki i do cukierni. Wyjście należy zaliczyć do udanych, gdyż spędziliśmy mnóstwo czasu na wolnym powietrzu, poznając w czasie długiego spaceru naszą Małą Ojczyznę.

Izabela Błaszczyk
Agnieszka Lech

• Sobota 2018-11-17, Wspomnienie Św. Elżbiety Węgierskiej, Zakonnicy
    Łk 18,1-8
    Jezus opowiedział swoim uczniom przypowieść o tym, że zawsze powinni się modlić i nie ustawać: „W pewnym mieście żył sędzia, który Boga się nie bał i nie liczył się z ludźmi. W tym samym mieście żyła wdowa, która przychodziła do niego z prośbą: «Obroń mnie przed moim przeciwnikiem». Przez pewien czas nie chciał». Lecz potem rzekł do siebie: «Chociaż Boga się nie boję ani z ludźmi się nie liczę, to jednak ponieważ naprzykrza mi się ta wdowa, wezmę ją w obronę, żeby nie przychodziła bez końca i nie zadręczała mnie»”. I Pan dodał: „Słuchajcie, co ten niesprawiedliwy sędzia mówi. A Bóg czyż nie weźmie w obronę swoich wybranych, którzy dniem i nocą wołają do Niego, i czy będzie zwlekał w ich sprawie? Powiadam wam, że prędko weźmie ich w obronę. Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?”

Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności PLENEROWE RZEŹBY W NOWEJ HUCIE