PLENEROWE RZEŹBY W NOWEJ HUCIE

W sobotę, 20 października, wraz z uczestnikami kółka historyczno – turystycznego, rozpoczęliśmy udział w projekcie „Nowa Huta 2.1” organizowanym przez Ośrodek Kultury C. K. Norwida. Tematem pierwszego spotkania była rzeźba plenerowa w naszej dzielnicy. W części warsztatowej dowiedzieliśmy się, na jakie figury możemy natknąć się spacerując po Nowej Hucie. Usiłowaliśmy dopasować nazwy do zdjęć rzeźb, co nie było wcale proste, gdyż część z tych dzieł ma charakter abstrakcyjny. Poznaliśmy ich autorów (tam, gdzie się ich da ustalić) oraz nazwy nadane tym tworom przez mieszkańców. Najbardziej rozśmieszyła nas historia związana z rzeźbą dziewczynki przed przedszkolem na os. Na Skarpie. Miejscowi nazwali ją Anią i twierdzą, że przedstawia dziecko nieodebrane z przedszkolnej placówki. Po części warsztatowej udaliśmy się do Galerii Huta Sztuki na os. Górali 5, gdzie obejrzeliśmy wystawę  „Materia miasta”, ukazującą sztukę rozwijającą się w naszej dzielnicy od lat 50 do 70 ubiegłego wieku. Dzięki wizycie w galerii dowiedzieliśmy się o istnieniu w sztuce kierunku takiego jak malarstwo materii, który charakteryzuje się wykorzystaniem różnych materiałów (zardzewiałej blachy, kawałków tkaniny, tarcz zegara, pasków skórzanych, koralików itp.) do stworzenia obrazu. Następna część zajęć odbyła się w plenerze. Wypełnialiśmy w wyznaczonych grupach karty zadań po odszukaniu na pobliskich osiedlach wskazanych na mapie rzeźb. Liczyliśmy liczbę groszków w rzeźbie „Dojrzewanie”, robiliśmy selfie z Syrenką, odszukiwaliśmy tabliczkę informującą o autorze fontanny z delfinem i okolicznościach jej powstania. Po drodze wstąpiliśmy na huśtawki i do cukierni. Wyjście należy zaliczyć do udanych, gdyż spędziliśmy mnóstwo czasu na wolnym powietrzu, poznając w czasie długiego spaceru naszą Małą Ojczyznę.

Izabela Błaszczyk
Agnieszka Lech

• Sobota 2019-04-20, Wielka Sobota
    Łk 24,1-12
    W pierwszy dzień tygodnia niewiasty poszły skoro świt do grobu, niosąc przygotowane wonności. Kamień od grobu zastały odsunięty. A skoro weszły, nie znalazły ciała Pana Jezusa. Gdy wobec tego były bezradne, nagle stanęło przed nimi dwóch mężczyzn w lśniących szatach. Przestraszone, pochyliły twarze ku ziemi, lecz tamci rzekli do nich: «Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych? Nie ma Go tutaj; zmartwychwstał. Przypomnijcie sobie, jak wam mówił, będąc jeszcze w Galilei: "Syn Człowieczy musi być wydany w ręce grzeszników i ukrzyżowany, lecz trzeciego dnia zmartwychwstanie"». Wtedy przypomniały sobie Jego słowa i wróciły od grobu, oznajmiły to wszystko Jedenastu i wszystkim pozostałym. A były to: Maria Magdalena, Joanna i Maria, matka Jakuba; i inne z nimi opowiadały to Apostołom. Lecz słowa te wydały im się czczą gadaniną i nie dali im wiary. Jednakże Piotr wybrał się i pobiegł do grobu; schyliwszy się, ujrzał same tylko płótna. I wrócił do siebie, dziwiąc się temu, co się stało.

Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności PLENEROWE RZEŹBY W NOWEJ HUCIE