Październik Miesiącem Bibliotek Szkolnych

Za nami kolejny Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W tym roku obchodzony pod hasłem: „Książka to przyszłość”.  Kierując się tymi słowami, staraliśmy się zachęcić uczniów do częstszego sięgania po książkę w  oraz pomóc w doborze lektury.

Pierwszy tydzień świętowania rozpoczęliśmy od wystawki nowości wydawniczych, natomiast każdy wypożyczający otrzymał zakładkę do książki. W kolejnych dniach,  z pomocą członków koła bibliotecznego, przygotowaliśmy akcję Bookcrossing, która cieszyła się sporym powodzeniem. W ciągu niespełna trzech dni, książki znalazły nowych właścicieli.  Dzięki inicjatywie kilkorga uczniów także biblioteka szkolna wzbogaciła się o wiele ciekawych pozycji. W następnym tygodniu został ogłoszony Konkurs kaligraficzny. Uczniowie odwiedzający bibliotekę chętnie  opowiadają o swoich zainteresowaniach,  szukając często przy tym fachowej lektury.  By wyjść owym oczekiwaniom i poszukiwaniom naprzeciw, biblioteka wyeksponowała książki hobbystyczne.

Październik to także miesiąc, w którym są organizowane Międzynarodowe Targi Książki. To wydarzenie najlepiej potwierdza hasło mówiące, że książka ma swoją przyszłość, ale przede wszystkim buduje naszą.  W ramach Targów Książki biblioteka zorganizowała wyjście na spotkanie z Anniką Lindgren, wnuczką sławnej szwedzkiej autorki książek dla dzieci i młodzieży. Zanim jednak udaliśmy się na spotkanie, wielu z was miało sposobność wypożyczyć znane, ale  i mniej popularne dzieła Astrid Lindgren. Ostatnie dni października były okazją do zapoznania się z elektronicznym katalogiem biblioteki. Czytelnicy przekonali się, jak bardzo ułatwia on i skraca czas wyszukiwania ciekawej lektury.

Dziękuję uczniom, którzy w tych dniach skorzystali z oferty biblioteki oraz  zaangażowali się w obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek.

Barbara Marszałek-Kotula

• Sobota 2019-04-20, Wielka Sobota
    Łk 24,1-12
    W pierwszy dzień tygodnia niewiasty poszły skoro świt do grobu, niosąc przygotowane wonności. Kamień od grobu zastały odsunięty. A skoro weszły, nie znalazły ciała Pana Jezusa. Gdy wobec tego były bezradne, nagle stanęło przed nimi dwóch mężczyzn w lśniących szatach. Przestraszone, pochyliły twarze ku ziemi, lecz tamci rzekli do nich: «Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych? Nie ma Go tutaj; zmartwychwstał. Przypomnijcie sobie, jak wam mówił, będąc jeszcze w Galilei: "Syn Człowieczy musi być wydany w ręce grzeszników i ukrzyżowany, lecz trzeciego dnia zmartwychwstanie"». Wtedy przypomniały sobie Jego słowa i wróciły od grobu, oznajmiły to wszystko Jedenastu i wszystkim pozostałym. A były to: Maria Magdalena, Joanna i Maria, matka Jakuba; i inne z nimi opowiadały to Apostołom. Lecz słowa te wydały im się czczą gadaniną i nie dali im wiary. Jednakże Piotr wybrał się i pobiegł do grobu; schyliwszy się, ujrzał same tylko płótna. I wrócił do siebie, dziwiąc się temu, co się stało.

Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Październik Miesiącem Bibliotek Szkolnych