Październik Miesiącem Bibliotek Szkolnych

Za nami kolejny Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W tym roku obchodzony pod hasłem: „Książka to przyszłość”.  Kierując się tymi słowami, staraliśmy się zachęcić uczniów do częstszego sięgania po książkę w  oraz pomóc w doborze lektury.

Pierwszy tydzień świętowania rozpoczęliśmy od wystawki nowości wydawniczych, natomiast każdy wypożyczający otrzymał zakładkę do książki. W kolejnych dniach,  z pomocą członków koła bibliotecznego, przygotowaliśmy akcję Bookcrossing, która cieszyła się sporym powodzeniem. W ciągu niespełna trzech dni, książki znalazły nowych właścicieli.  Dzięki inicjatywie kilkorga uczniów także biblioteka szkolna wzbogaciła się o wiele ciekawych pozycji. W następnym tygodniu został ogłoszony Konkurs kaligraficzny. Uczniowie odwiedzający bibliotekę chętnie  opowiadają o swoich zainteresowaniach,  szukając często przy tym fachowej lektury.  By wyjść owym oczekiwaniom i poszukiwaniom naprzeciw, biblioteka wyeksponowała książki hobbystyczne.

Październik to także miesiąc, w którym są organizowane Międzynarodowe Targi Książki. To wydarzenie najlepiej potwierdza hasło mówiące, że książka ma swoją przyszłość, ale przede wszystkim buduje naszą.  W ramach Targów Książki biblioteka zorganizowała wyjście na spotkanie z Anniką Lindgren, wnuczką sławnej szwedzkiej autorki książek dla dzieci i młodzieży. Zanim jednak udaliśmy się na spotkanie, wielu z was miało sposobność wypożyczyć znane, ale  i mniej popularne dzieła Astrid Lindgren. Ostatnie dni października były okazją do zapoznania się z elektronicznym katalogiem biblioteki. Czytelnicy przekonali się, jak bardzo ułatwia on i skraca czas wyszukiwania ciekawej lektury.

Dziękuję uczniom, którzy w tych dniach skorzystali z oferty biblioteki oraz  zaangażowali się w obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek.

Barbara Marszałek-Kotula

• Sobota 2018-11-17, Wspomnienie Św. Elżbiety Węgierskiej, Zakonnicy
    Łk 18,1-8
    Jezus opowiedział swoim uczniom przypowieść o tym, że zawsze powinni się modlić i nie ustawać: „W pewnym mieście żył sędzia, który Boga się nie bał i nie liczył się z ludźmi. W tym samym mieście żyła wdowa, która przychodziła do niego z prośbą: «Obroń mnie przed moim przeciwnikiem». Przez pewien czas nie chciał». Lecz potem rzekł do siebie: «Chociaż Boga się nie boję ani z ludźmi się nie liczę, to jednak ponieważ naprzykrza mi się ta wdowa, wezmę ją w obronę, żeby nie przychodziła bez końca i nie zadręczała mnie»”. I Pan dodał: „Słuchajcie, co ten niesprawiedliwy sędzia mówi. A Bóg czyż nie weźmie w obronę swoich wybranych, którzy dniem i nocą wołają do Niego, i czy będzie zwlekał w ich sprawie? Powiadam wam, że prędko weźmie ich w obronę. Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?”

Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Październik Miesiącem Bibliotek Szkolnych