STULECIE Z(A) NAMI

Na niedzielę 11 listopada przypadła rocznica bardzo ważnego wydarzenia w historii Polski – odzyskania niepodległości po 123 latach zaborów. Spośród różnych form świętowania, uczestnicy kółka historyczno – turystycznego wybrali udział we mszy św. w katedrze na Wawelu. Rozpoczęła się ona uroczystą procesją i odczytaniem listu Ojca Świętego Franciszka do Polaków z okazji obchodzonego święta. Mszy świętej przewodniczył arcybiskup Marek Jędraszewski, który w kazaniu odwołał się do hasła „Bóg, honor, Ojczyzna”, towarzyszącemu naszym rodakom od końca XVIII wieku i będącego świadectwem ważnych wartości dla naszego Narodu oraz do Preambuły Konstytucji 3 Maja, mówiącej o poczuciu niezależności, wolności i godności Polaków. W czasie mszy św. została poświęcona monstrancja Lumen Gentium, będąca darem za sto lat od odzyskania niepodległości przez Polskę. Przed godziną 12:00 została przypomniana historia „Mazurka Dąbrowskiego”, a w samo południe wszyscy przebywający w Katedrze odśpiewali hymn państwowy.

Piękna oprawa uroczystości i historyczne miejsce sprawiły, że niejednemu zakręciła się łza wzruszenia w oku. Cieszę się, że mogliśmy wziąć udział w tak podniosłej uroczystości i w ten sposób uczcić okrągłą rocznicę odzyskania niepodległości oraz oddać hołd polskim bohaterom, którzy się do tego przyczynili. Taka okazja zdarza się tylko raz na sto lat!

Izabela Błaszczyk

• Wtorek 2019-02-19, 6. tydz. zwykły
    Mk 8,14-21
    Uczniowie Jezusa zapomnieli wziąć chlebów i tylko jeden chleb mieli ze sobą w łodzi. Wtedy Jezus im przykazał: „Uważajcie, strzeżcie się kwasu faryzeuszów i kwasu Heroda”. Oni zaczęli rozprawiać między sobą o tym, że nie mają chleba. Jezus zauważył to i rzekł im: „Czemu rozprawiacie o tym, że nie macie chleba? Jeszcze nie pojmujecie i nie rozumiecie, tak otępiały macie umysł? Macie oczy, a nie widzicie: macie uszy, a nie słyszycie? Nie pamiętacie, ile zebraliście koszów pełnych ułomków, kiedy połamałem pięć chlebów dla pięciu tysięcy?” Odpowiedzieli Mu: „Dwanaście”. „A kiedy połamałem siedem chlebów dla czterech tysięcy, ile zebraliście koszów pełnych ułomków?” Odpowiedzieli: „Siedem”. I rzekł im: „Jeszcze nie rozumiecie?”

Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności STULECIE Z(A) NAMI