STULECIE Z(A) NAMI

Na niedzielę 11 listopada przypadła rocznica bardzo ważnego wydarzenia w historii Polski – odzyskania niepodległości po 123 latach zaborów. Spośród różnych form świętowania, uczestnicy kółka historyczno – turystycznego wybrali udział we mszy św. w katedrze na Wawelu. Rozpoczęła się ona uroczystą procesją i odczytaniem listu Ojca Świętego Franciszka do Polaków z okazji obchodzonego święta. Mszy świętej przewodniczył arcybiskup Marek Jędraszewski, który w kazaniu odwołał się do hasła „Bóg, honor, Ojczyzna”, towarzyszącemu naszym rodakom od końca XVIII wieku i będącego świadectwem ważnych wartości dla naszego Narodu oraz do Preambuły Konstytucji 3 Maja, mówiącej o poczuciu niezależności, wolności i godności Polaków. W czasie mszy św. została poświęcona monstrancja Lumen Gentium, będąca darem za sto lat od odzyskania niepodległości przez Polskę. Przed godziną 12:00 została przypomniana historia „Mazurka Dąbrowskiego”, a w samo południe wszyscy przebywający w Katedrze odśpiewali hymn państwowy.

Piękna oprawa uroczystości i historyczne miejsce sprawiły, że niejednemu zakręciła się łza wzruszenia w oku. Cieszę się, że mogliśmy wziąć udział w tak podniosłej uroczystości i w ten sposób uczcić okrągłą rocznicę odzyskania niepodległości oraz oddać hołd polskim bohaterom, którzy się do tego przyczynili. Taka okazja zdarza się tylko raz na sto lat!

Izabela Błaszczyk

• Środa 2018-12-12, 2. tydz. Adwentu
    Jezus przemówił tymi słowami: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię. Weźmijcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode Mnie, bo jestem łagodny i pokorny sercem, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych. Albowiem jarzmo moje jest słodkie, a moje brzemię lekkie”.

Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności STULECIE Z(A) NAMI

GRUDZIEŃ 2018