Strona główna

STULECIE Z(A) NAMI

           Na niedzielę 11 listopada przypadła rocznica bardzo ważnego wydarzenia w historii Polski – odzyskania niepodległości po 123 latach zaborów. Spośród różnych form świętowania, uczestnicy kółka historyczno – turystycznego wybrali udział we mszy św. w katedrze na Wawelu. Rozpoczęła się ona uroczystą procesją i odczytaniem listu Ojca Świętego Franciszka do Polaków z okazji obchodzonego święta. Mszy świętej przewodniczył arcybiskup Marek Jędraszewski, który w kazaniu odwołał się do hasła „Bóg, honor, Ojczyzna”, towarzyszącemu naszym rodakom od końca XVIII wieku i będącego świadectwem ważnych wartości dla naszego Narodu oraz do Preambuły Konstytucji 3 Maja, mówiącej o poczuciu niezależności, wolności i godności Polaków. W czasie mszy św. została poświęcona monstrancja Lumen Gentium, będąca darem za sto lat od odzyskania niepodległości przez Polskę. Przed godziną 12:00 została przypomniana historia „Mazurka Dąbrowskiego”, a w samo południe wszyscy przebywający w Katedrze odśpiewali hymn państwowy.

          Piękna oprawa uroczystości i historyczne miejsce sprawiły, że niejednemu zakręciła się łza wzruszenia w oku. Cieszę się, że mogliśmy wziąć udział w tak podniosłej uroczystości i w ten sposób uczcić okrągłą rocznicę odzyskania niepodległości oraz oddać hołd polskim bohaterom, którzy się do tego przyczynili. Taka okazja zdarza się tylko raz na sto lat!

Izabela Błaszczyk

Zapraszamy do galerii

Ewangelia na dziś

Fragment Ewangelii na dzisiejszy dzień.
  • Wtorek 2019-02-19, 6. tydz. zwykły
    Mk 8,14-21
    Uczniowie Jezusa zapomnieli wziąć chlebów i tylko jeden chleb mieli ze sobą w łodzi. Wtedy Jezus im przykazał: „Uważajcie, strzeżcie się kwasu faryzeuszów i kwasu Heroda”. Oni zaczęli rozprawiać między sobą o tym, że nie mają chleba. Jezus zauważył to i rzekł im: „Czemu rozprawiacie o tym, że nie macie chleba? Jeszcze nie pojmujecie i nie rozumiecie, tak otępiały macie umysł? Macie oczy, a nie widzicie: macie uszy, a nie słyszycie? Nie pamiętacie, ile zebraliście koszów pełnych ułomków, kiedy połamałem pięć chlebów dla pięciu tysięcy?” Odpowiedzieli Mu: „Dwanaście”. „A kiedy połamałem siedem chlebów dla czterech tysięcy, ile zebraliście koszów pełnych ułomków?” Odpowiedzieli: „Siedem”. I rzekł im: „Jeszcze nie rozumiecie?”

Przydatne linki

Rodzinny Kraków - Portal dla rodziców i dzieci z Krakowa i okolic
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna - informacje o sprawdzianie po klasie szóstej, archiwum sprawdzianów z poprzednich lat
www.matzoo.pl - Ćwicz i ucz się matematyki! Strona dla uczniów szkół podstawowych
Dzieci i młodzież w Internecie - materiały edukacyjne o bezpieczeństwie w sieci
http://pisupisu.pl/ - naukę pisania na klawiaturze, słowne zabawy, bajki i ćwiczenia z ortografii

Wyszukaj

Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności STULECIE Z(A) NAMI