STULECIE Z(A) NAMI

Na niedzielę 11 listopada przypadła rocznica bardzo ważnego wydarzenia w historii Polski – odzyskania niepodległości po 123 latach zaborów. Spośród różnych form świętowania, uczestnicy kółka historyczno – turystycznego wybrali udział we mszy św. w katedrze na Wawelu. Rozpoczęła się ona uroczystą procesją i odczytaniem listu Ojca Świętego Franciszka do Polaków z okazji obchodzonego święta. Mszy świętej przewodniczył arcybiskup Marek Jędraszewski, który w kazaniu odwołał się do hasła „Bóg, honor, Ojczyzna”, towarzyszącemu naszym rodakom od końca XVIII wieku i będącego świadectwem ważnych wartości dla naszego Narodu oraz do Preambuły Konstytucji 3 Maja, mówiącej o poczuciu niezależności, wolności i godności Polaków. W czasie mszy św. została poświęcona monstrancja Lumen Gentium, będąca darem za sto lat od odzyskania niepodległości przez Polskę. Przed godziną 12:00 została przypomniana historia „Mazurka Dąbrowskiego”, a w samo południe wszyscy przebywający w Katedrze odśpiewali hymn państwowy.

Piękna oprawa uroczystości i historyczne miejsce sprawiły, że niejednemu zakręciła się łza wzruszenia w oku. Cieszę się, że mogliśmy wziąć udział w tak podniosłej uroczystości i w ten sposób uczcić okrągłą rocznicę odzyskania niepodległości oraz oddać hołd polskim bohaterom, którzy się do tego przyczynili. Taka okazja zdarza się tylko raz na sto lat!

Izabela Błaszczyk

• Środa 2019-05-22, 5. tydz.wielkanocny
    J 15,1-8
    Jezus powiedział do swoich uczniów: „Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a Ojciec mój jest tym, który uprawia. Każdą latorośl, która we Mnie nie przynosi owocu, odcina, a każdą, która przynosi owoc, oczyszcza, aby przynosiła owoc obfitszy. Wy już jesteście czyści dzięki słowu, które wypowiedziałem do was. Trwajcie we Mnie, a Ja w was trwać będę. Podobnie jak latorośl nie może przynosić owocu sama z siebie, o ile nie trwa w winnym krzewie, tak samo i wy, jeżeli we Mnie trwać nie będziecie. Ja jestem krzewem winnym, wy - latoroślami. Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić. Ten, kto we Mnie nie trwa, zostanie wyrzucony, jak winna latorośl i uschnie. I zbiera się ją i wrzuca do ognia i płonie. Jeżeli we Mnie trwać będziecie, a słowa moje w was, poproście, o cokolwiek chcecie, a to wam się spełni. Ojciec mój przez to dozna chwały, że owoc obfity przyniesiecie i staniecie się moimi uczniami”.

Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności STULECIE Z(A) NAMI