Strona główna

Kółko dziennikarskie

Na naszym kole dziennikarskim uczniowie piszą teksty dotyczące życia szkoły i nie tylko. Od czasu do czasu ukazują się one na stronie szkoły. Tym razem zapraszamy do lektury 3 artykułów. 

 

Apel z okazji 11 listopada
W dniu 14 listopada 2018 odbył się apel z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Przygotowywały go klasy 6 wraz z wychowawczyniami:
-Panią Teresą Adamczyk
-Panią Magdą Suchecką
Przedstawienie trwało ok. 20 min.
Dzieci recytowały wiersze, zostały przypomniane różne wydarzenia historyczne z tego okresu. Jedna z koleżanek z 6kl. odgrywała rolę Polski, a kolega z tej samej klasy był marszałkiem Józefem Piłsudskim.
Dwóch chłopaków wraz z jedną dziewczyną jako trzej rozbiorcy Polski (Rosja, Prusy i Austria) rozdzielali flagę Polski i szarpali Julię, która odgrywała uosobioną Polskę. Wreszcie po 123 latach niewoli nasza Ojczyzna odzyskała niepodległość, a Polska wraz z Józefem Piłsudskim tańczyli poloneza i przeszli pod polską flagą, która była rozciągnięta przez całą salę gimnastyczną. Następnie uśmiechnięci weszli na scenę.

To było wyjątkowe przedstawienie.

Miłosz Nosal VIa


Dzień Świętego Mikołaja - 6 grudnia

To chyba najbardziej wyczekiwany (oprócz urodzin) dzień w całym roku przez dzieci. Bo chyba każdy z nas zostawia list do Świętego albo chociaż ciasteczka dla reniferów :)

Może i w tym roku po klasach przejdzie się Drużyna Świętego Mikołaja i rozda cukierki dla grzecznych dzieci, bo przecież w ten wyjątkowy dzień Święty Mikołaj ma baaardzo dużo pracy z rozdawaniem prezentów i musi zdążyć na czas.
Z okazji tego święta niektóre klasy robią losowanie mikołajkowe kilka tygodni przed 6 grudnia, by rozdać swojemu wylosowanemu/ej  koledze/koleżance prezent. Inne klasy w mikołajki wybierają się do wcześniej umówionego miejsca, by tam świętować.

Miejmy nadzieję, że chociaż w tym roku będzie nam prószyć śnieg na czapki podczas radości związanej z tak długo wyczekiwanymi prezentami.

Julia Gediga kl.6a


Warsztaty o uzależnieniach

Niedawno w naszej szkole odbyły się warsztaty dotyczące uzależnień behawioralnych dla klas szóstych. Pewnie zastanawiacie się, co to są te „uzależnienia behawioralne”? Otóż „behavior” to z angielskiego „zachowanie”, więc odpowiedź sama nasuwa się na myśl. Uzależnieniem behawioralnym będzie na przykład – uzależnienie od komputera, telewizji czy zakupów. Jednym słowem, nie są to uzależnienia od substancji (alkohol, nikotyna, substancje psychoaktywne), ale uzależnienia od wykonywania czynności. Na samym początku wraz z dwoma psychologami graliśmy w różne gry integracyjne. Opowiadaliśmy po kolei, co mamy w planach robić w najbliższy weekend oraz mówiliśmy nasze imię i zainteresowania.
Potem porozmawialiśmy chwilę, co to według nas są te uzależnienia behawioralne oraz jak z nimi walczyć. Wymieniliśmy się zdaniami i było bardzo ciekawie, bo przecież wiadomo – ile ludzi tyle opinii. Podzieliliśmy się również na grupy i rozwiązywaliśmy quiz. Pytania nie były wcale łatwe, ale nasza klasa bez problemu sobie z nimi poradziła.

Niektóre z nich to: „Czy osoba, która ma fobię przed słońcem może chorować na tanoreksję?” bądź „Czy biedni ludzie również mogą cierpieć na zakupoholizm?”.
Potem dostaliśmy obszerne anonimowe ankiety, gdzie zaznaczaliśmy ile czasu podczas dnia zabierają nam dane czynności, czy kiedykolwiek próbowaliśmy używek i wiele innych.
Warsztaty trwały trzy godziny i bardzo mi się podobały! Dowiedzieliśmy się naprawdę wielu ważnych rzeczy, a pan i pani psycholog, którzy przeprowadzali zajęcia, byli bardzo mili i uprzejmi. Chętnie uczestniczyłabym jeszcze raz w tego typu warsztatach.

Zuzanna Szczypczyk, 6c

Ewangelia na dziś

Fragment Ewangelii na dzisiejszy dzień.
  • Sobota 2019-04-20, Wielka Sobota
    Łk 24,1-12
    W pierwszy dzień tygodnia niewiasty poszły skoro świt do grobu, niosąc przygotowane wonności. Kamień od grobu zastały odsunięty. A skoro weszły, nie znalazły ciała Pana Jezusa. Gdy wobec tego były bezradne, nagle stanęło przed nimi dwóch mężczyzn w lśniących szatach. Przestraszone, pochyliły twarze ku ziemi, lecz tamci rzekli do nich: «Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych? Nie ma Go tutaj; zmartwychwstał. Przypomnijcie sobie, jak wam mówił, będąc jeszcze w Galilei: "Syn Człowieczy musi być wydany w ręce grzeszników i ukrzyżowany, lecz trzeciego dnia zmartwychwstanie"». Wtedy przypomniały sobie Jego słowa i wróciły od grobu, oznajmiły to wszystko Jedenastu i wszystkim pozostałym. A były to: Maria Magdalena, Joanna i Maria, matka Jakuba; i inne z nimi opowiadały to Apostołom. Lecz słowa te wydały im się czczą gadaniną i nie dali im wiary. Jednakże Piotr wybrał się i pobiegł do grobu; schyliwszy się, ujrzał same tylko płótna. I wrócił do siebie, dziwiąc się temu, co się stało.

Przydatne linki

Rodzinny Kraków - Portal dla rodziców i dzieci z Krakowa i okolic
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna - informacje o sprawdzianie po klasie szóstej, archiwum sprawdzianów z poprzednich lat
www.matzoo.pl - Ćwicz i ucz się matematyki! Strona dla uczniów szkół podstawowych
Dzieci i młodzież w Internecie - materiały edukacyjne o bezpieczeństwie w sieci
http://pisupisu.pl/ - naukę pisania na klawiaturze, słowne zabawy, bajki i ćwiczenia z ortografii

Wyszukaj

Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Kółko dziennikarskie