ARCHITEKTURA NOWEJ HUTY

W sobotę  1 XII uczestnicy kółka historyczno – turystycznego udali się na kolejne spotkanie
w ramach projektu Nowa Huta 2.1. Tematyka wykładu w O.K. Norwida dotyczyła urbanistyki (nauka
o  planowaniu miast, osiedli, terenów zagospodarowanych) i budownictwa w Nowej Hucie. Pan Jarosław Klaś w bardzo interesujący sposób przedstawił nam koncepcję zabudowy najstarszej części naszej dzielnicy przypominającej gwiazdę, której środek stanowi Plac Centralny. Dowiedzieliśmy się
o  dwóch stylach architektonicznych, w których powstawały budynki Nowej Huty – socrealistycznym
i modernistycznym oraz o tym, że mamy w Nowej Hucie Blok Szwedzki i Francuski, a osiedla Tysiąclecia, Złotego Wieku, Bohaterów Września i Piastów miały się nazywać Wiosenne, Letnie, Jesienne i Zimowe. Ciekawostką było to, że ich kształt został zaplanowany tak, by zabudowa przypominała gałęzie z liśćmi. W drugiej części zajęć, pomimo panującej na zewnątrz niskiej temperatury, szukaliśmy w terenie wyznaczonych obiektów i wypełnialiśmy kartę pracy obfitującą w ciekawe pytania, np. ile okienek znajduje się przy wejściu do Szkoły Tysiąclatki na os. Teatralnym, jak nazywa się kawiarnia w dawnym kinie „Świt”, czy jaki kształt ma Stołówka Pracownicza na os. Złotej Jesieni. Jedno z zadań projektowych polegało na zlokalizowaniu kotwicy w Arce Pana i zrobieniu jej zdjęcia. Czas przeznaczony na spotkanie projektowe upłynął bardzo szybko, a my, z nową porcją wiedzy o Nowej Hucie, udaliśmy się do domów na ciepłą herbatę.

Izabela Błaszczyk
Agnieszka Lech

• Środa 2019-05-22, 5. tydz.wielkanocny
    J 15,1-8
    Jezus powiedział do swoich uczniów: „Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a Ojciec mój jest tym, który uprawia. Każdą latorośl, która we Mnie nie przynosi owocu, odcina, a każdą, która przynosi owoc, oczyszcza, aby przynosiła owoc obfitszy. Wy już jesteście czyści dzięki słowu, które wypowiedziałem do was. Trwajcie we Mnie, a Ja w was trwać będę. Podobnie jak latorośl nie może przynosić owocu sama z siebie, o ile nie trwa w winnym krzewie, tak samo i wy, jeżeli we Mnie trwać nie będziecie. Ja jestem krzewem winnym, wy - latoroślami. Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić. Ten, kto we Mnie nie trwa, zostanie wyrzucony, jak winna latorośl i uschnie. I zbiera się ją i wrzuca do ognia i płonie. Jeżeli we Mnie trwać będziecie, a słowa moje w was, poproście, o cokolwiek chcecie, a to wam się spełni. Ojciec mój przez to dozna chwały, że owoc obfity przyniesiecie i staniecie się moimi uczniami”.

Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności ARCHITEKTURA NOWEJ HUTY