ARCHITEKTURA NOWEJ HUTY

W sobotę  1 XII uczestnicy kółka historyczno – turystycznego udali się na kolejne spotkanie
w ramach projektu Nowa Huta 2.1. Tematyka wykładu w O.K. Norwida dotyczyła urbanistyki (nauka
o  planowaniu miast, osiedli, terenów zagospodarowanych) i budownictwa w Nowej Hucie. Pan Jarosław Klaś w bardzo interesujący sposób przedstawił nam koncepcję zabudowy najstarszej części naszej dzielnicy przypominającej gwiazdę, której środek stanowi Plac Centralny. Dowiedzieliśmy się
o  dwóch stylach architektonicznych, w których powstawały budynki Nowej Huty – socrealistycznym
i modernistycznym oraz o tym, że mamy w Nowej Hucie Blok Szwedzki i Francuski, a osiedla Tysiąclecia, Złotego Wieku, Bohaterów Września i Piastów miały się nazywać Wiosenne, Letnie, Jesienne i Zimowe. Ciekawostką było to, że ich kształt został zaplanowany tak, by zabudowa przypominała gałęzie z liśćmi. W drugiej części zajęć, pomimo panującej na zewnątrz niskiej temperatury, szukaliśmy w terenie wyznaczonych obiektów i wypełnialiśmy kartę pracy obfitującą w ciekawe pytania, np. ile okienek znajduje się przy wejściu do Szkoły Tysiąclatki na os. Teatralnym, jak nazywa się kawiarnia w dawnym kinie „Świt”, czy jaki kształt ma Stołówka Pracownicza na os. Złotej Jesieni. Jedno z zadań projektowych polegało na zlokalizowaniu kotwicy w Arce Pana i zrobieniu jej zdjęcia. Czas przeznaczony na spotkanie projektowe upłynął bardzo szybko, a my, z nową porcją wiedzy o Nowej Hucie, udaliśmy się do domów na ciepłą herbatę.

Izabela Błaszczyk
Agnieszka Lech

• Środa 2018-12-12, 2. tydz. Adwentu
    Jezus przemówił tymi słowami: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię. Weźmijcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode Mnie, bo jestem łagodny i pokorny sercem, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych. Albowiem jarzmo moje jest słodkie, a moje brzemię lekkie”.

Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności ARCHITEKTURA NOWEJ HUTY

GRUDZIEŃ 2018