Strona główna

BIEŃCZYCKIE KAPLICZKI

                W sobotę, 2 lutego, uczestnicy kółka  historyczno –  turystycznego  udali się na kolejne wyjście z projektu Nowa Huta 2.1. Tradycyjnie, spotkanie rozpoczęło się w Ośrodku Kultury Norwida wykładową częścią. Społeczny Opiekun Zabytków, pan Antoni Łapajerski opowiadał nam o kapliczkach i drewnianych domach w Krakowie,  zwracając szczególną uwagę na zabytki nowohuckie. Najbardziej utkwiła nam w pamięci istniejąca do dziś kapliczka w Czyżynach, która stojąc przy głównym trakcie prowadzącym do Mogiły, pełniła jednocześnie funkcję latarni, będąc wskazówką, dzięki której pielgrzymi nie zboczyli z trasy. Po godzinnym wykładzie udaliśmy się w trasę, by odnaleźć bieńczyckie skarby i rozwiązać zadania z karty zadań. Odnaleźliśmy trzy kapliczki przy ulicach Fatimskiej i Cienistej oraz dwa drewniane domy ze śladami niebieskiej farby na belkach.

                Piękna pogoda zachęcała do spaceru i dlatego też pod szkołę postanowiliśmy wrócić również na piechotę. Kolejne spotkanie projektowe już w marcu, a to sobotnie oznaczamy jako niezwykle udane!

Izabela Błaszczyk
Agnieszka Lech

Zapraszamy do galerii

Ewangelia na dziś

Fragment Ewangelii na dzisiejszy dzień.
  • Wtorek 2019-02-19, 6. tydz. zwykły
    Mk 8,14-21
    Uczniowie Jezusa zapomnieli wziąć chlebów i tylko jeden chleb mieli ze sobą w łodzi. Wtedy Jezus im przykazał: „Uważajcie, strzeżcie się kwasu faryzeuszów i kwasu Heroda”. Oni zaczęli rozprawiać między sobą o tym, że nie mają chleba. Jezus zauważył to i rzekł im: „Czemu rozprawiacie o tym, że nie macie chleba? Jeszcze nie pojmujecie i nie rozumiecie, tak otępiały macie umysł? Macie oczy, a nie widzicie: macie uszy, a nie słyszycie? Nie pamiętacie, ile zebraliście koszów pełnych ułomków, kiedy połamałem pięć chlebów dla pięciu tysięcy?” Odpowiedzieli Mu: „Dwanaście”. „A kiedy połamałem siedem chlebów dla czterech tysięcy, ile zebraliście koszów pełnych ułomków?” Odpowiedzieli: „Siedem”. I rzekł im: „Jeszcze nie rozumiecie?”

Przydatne linki

Rodzinny Kraków - Portal dla rodziców i dzieci z Krakowa i okolic
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna - informacje o sprawdzianie po klasie szóstej, archiwum sprawdzianów z poprzednich lat
www.matzoo.pl - Ćwicz i ucz się matematyki! Strona dla uczniów szkół podstawowych
Dzieci i młodzież w Internecie - materiały edukacyjne o bezpieczeństwie w sieci
http://pisupisu.pl/ - naukę pisania na klawiaturze, słowne zabawy, bajki i ćwiczenia z ortografii

Wyszukaj

Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności BIEŃCZYCKIE KAPLICZKI