Strona główna

BIEŃCZYCKIE KAPLICZKI

                W sobotę, 2 lutego, uczestnicy kółka  historyczno –  turystycznego  udali się na kolejne wyjście z projektu Nowa Huta 2.1. Tradycyjnie, spotkanie rozpoczęło się w Ośrodku Kultury Norwida wykładową częścią. Społeczny Opiekun Zabytków, pan Antoni Łapajerski opowiadał nam o kapliczkach i drewnianych domach w Krakowie,  zwracając szczególną uwagę na zabytki nowohuckie. Najbardziej utkwiła nam w pamięci istniejąca do dziś kapliczka w Czyżynach, która stojąc przy głównym trakcie prowadzącym do Mogiły, pełniła jednocześnie funkcję latarni, będąc wskazówką, dzięki której pielgrzymi nie zboczyli z trasy. Po godzinnym wykładzie udaliśmy się w trasę, by odnaleźć bieńczyckie skarby i rozwiązać zadania z karty zadań. Odnaleźliśmy trzy kapliczki przy ulicach Fatimskiej i Cienistej oraz dwa drewniane domy ze śladami niebieskiej farby na belkach.

                Piękna pogoda zachęcała do spaceru i dlatego też pod szkołę postanowiliśmy wrócić również na piechotę. Kolejne spotkanie projektowe już w marcu, a to sobotnie oznaczamy jako niezwykle udane!

Izabela Błaszczyk
Agnieszka Lech

Zapraszamy do galerii

Ewangelia na dziś

Fragment Ewangelii na dzisiejszy dzień.
  • Czwartek 2019-07-18, 15. tydz. zwykły
    Mt 11,28-30
    W owym czasie Jezus przemówił tymi słowami: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię. Weźcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode Mnie, bo jestem łagodny i pokorny sercem, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych. Albowiem jarzmo moje jest słodkie, a moje brzemię lekkie”.

Przydatne linki

Rodzinny Kraków - Portal dla rodziców i dzieci z Krakowa i okolic
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna - informacje o sprawdzianie po klasie szóstej, archiwum sprawdzianów z poprzednich lat
www.matzoo.pl - Ćwicz i ucz się matematyki! Strona dla uczniów szkół podstawowych
Dzieci i młodzież w Internecie - materiały edukacyjne o bezpieczeństwie w sieci
http://pisupisu.pl/ - naukę pisania na klawiaturze, słowne zabawy, bajki i ćwiczenia z ortografii

Wyszukaj

Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności BIEŃCZYCKIE KAPLICZKI