Strona główna

BIEŃCZYCKIE KAPLICZKI

                W sobotę, 2 lutego, uczestnicy kółka  historyczno –  turystycznego  udali się na kolejne wyjście z projektu Nowa Huta 2.1. Tradycyjnie, spotkanie rozpoczęło się w Ośrodku Kultury Norwida wykładową częścią. Społeczny Opiekun Zabytków, pan Antoni Łapajerski opowiadał nam o kapliczkach i drewnianych domach w Krakowie,  zwracając szczególną uwagę na zabytki nowohuckie. Najbardziej utkwiła nam w pamięci istniejąca do dziś kapliczka w Czyżynach, która stojąc przy głównym trakcie prowadzącym do Mogiły, pełniła jednocześnie funkcję latarni, będąc wskazówką, dzięki której pielgrzymi nie zboczyli z trasy. Po godzinnym wykładzie udaliśmy się w trasę, by odnaleźć bieńczyckie skarby i rozwiązać zadania z karty zadań. Odnaleźliśmy trzy kapliczki przy ulicach Fatimskiej i Cienistej oraz dwa drewniane domy ze śladami niebieskiej farby na belkach.

                Piękna pogoda zachęcała do spaceru i dlatego też pod szkołę postanowiliśmy wrócić również na piechotę. Kolejne spotkanie projektowe już w marcu, a to sobotnie oznaczamy jako niezwykle udane!

Izabela Błaszczyk
Agnieszka Lech

Zapraszamy do galerii

Ewangelia na dziś

Fragment Ewangelii na dzisiejszy dzień.
  • Sobota 2019-04-20, Wielka Sobota
    Łk 24,1-12
    W pierwszy dzień tygodnia niewiasty poszły skoro świt do grobu, niosąc przygotowane wonności. Kamień od grobu zastały odsunięty. A skoro weszły, nie znalazły ciała Pana Jezusa. Gdy wobec tego były bezradne, nagle stanęło przed nimi dwóch mężczyzn w lśniących szatach. Przestraszone, pochyliły twarze ku ziemi, lecz tamci rzekli do nich: «Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych? Nie ma Go tutaj; zmartwychwstał. Przypomnijcie sobie, jak wam mówił, będąc jeszcze w Galilei: "Syn Człowieczy musi być wydany w ręce grzeszników i ukrzyżowany, lecz trzeciego dnia zmartwychwstanie"». Wtedy przypomniały sobie Jego słowa i wróciły od grobu, oznajmiły to wszystko Jedenastu i wszystkim pozostałym. A były to: Maria Magdalena, Joanna i Maria, matka Jakuba; i inne z nimi opowiadały to Apostołom. Lecz słowa te wydały im się czczą gadaniną i nie dali im wiary. Jednakże Piotr wybrał się i pobiegł do grobu; schyliwszy się, ujrzał same tylko płótna. I wrócił do siebie, dziwiąc się temu, co się stało.

Przydatne linki

Rodzinny Kraków - Portal dla rodziców i dzieci z Krakowa i okolic
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna - informacje o sprawdzianie po klasie szóstej, archiwum sprawdzianów z poprzednich lat
www.matzoo.pl - Ćwicz i ucz się matematyki! Strona dla uczniów szkół podstawowych
Dzieci i młodzież w Internecie - materiały edukacyjne o bezpieczeństwie w sieci
http://pisupisu.pl/ - naukę pisania na klawiaturze, słowne zabawy, bajki i ćwiczenia z ortografii

Wyszukaj

Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności BIEŃCZYCKIE KAPLICZKI