Wystawa szopek

Klasa IIIb wyjściem na wystawę szopek do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa zakończyła piękny czas Bożego Narodzenia. W tym roku wystawa była zorganizowana w Celestacie. Uczniowie mieli zatem okazję poznać krótką historię Parku Strzeleckiego i Bractwa Kurkowego. Wychowawczyni wprowadziła dzieci w magiczny świat powstawania szopek krakowskich i ich charakterystycznych cech, które wyróżniają je na całym świecie. Dzieci zachwycały się kunsztem, precyzyjnym wykonaniem, misternymi zdobieniami oraz pomysłowością, jaką wykazali się twórcy tych cudownych budowli. Ich uwagę przykuwały te wielkie i te miniaturowe. Podziwiali nie tylko te wykonane przez profesjonalistów, ale również te wykonane przez dzieci i młodzież. W nich wszystkich spotkały się religijne przeżycia bożonarodzeniowe, patriotyzm i miłość do Krakowa.

Dorota Dudek

• Sobota 2019-04-20, Wielka Sobota
    Łk 24,1-12
    W pierwszy dzień tygodnia niewiasty poszły skoro świt do grobu, niosąc przygotowane wonności. Kamień od grobu zastały odsunięty. A skoro weszły, nie znalazły ciała Pana Jezusa. Gdy wobec tego były bezradne, nagle stanęło przed nimi dwóch mężczyzn w lśniących szatach. Przestraszone, pochyliły twarze ku ziemi, lecz tamci rzekli do nich: «Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych? Nie ma Go tutaj; zmartwychwstał. Przypomnijcie sobie, jak wam mówił, będąc jeszcze w Galilei: "Syn Człowieczy musi być wydany w ręce grzeszników i ukrzyżowany, lecz trzeciego dnia zmartwychwstanie"». Wtedy przypomniały sobie Jego słowa i wróciły od grobu, oznajmiły to wszystko Jedenastu i wszystkim pozostałym. A były to: Maria Magdalena, Joanna i Maria, matka Jakuba; i inne z nimi opowiadały to Apostołom. Lecz słowa te wydały im się czczą gadaniną i nie dali im wiary. Jednakże Piotr wybrał się i pobiegł do grobu; schyliwszy się, ujrzał same tylko płótna. I wrócił do siebie, dziwiąc się temu, co się stało.

Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Wystawa szopek