Strona główna

ŚLADAMI TRZECH WOJEN

                W sobotę 9 marca uczniowie należący do kółka historyczno – turystycznego udali się na kolejne spotkanie w ramach projektu Nowa Huta 2.1. Tematem wykładu w O.K. Norwida były krakowskie fortyfikacje oraz broń używana w czasie I i II wojny światowej. Pan Tomasz Mierzwa, należący do Małopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii „Rawelin”, opowiadał także o czasach zimnej wojny. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek z historii wojskowości. Na przykład znamy odpowiedź na pytanie, czym się różnił moździerz od armaty. Wiemy, że ciężki karabin maszynowy z okresu II wojny światowej był nazywany piłą Hitlera, gdyż był bardzo śmiercionośny. Wystrzeliwał 2 tysiące pocisków  na minutę na odległość dwóch kilometrów. Do jego obsługi potrzeba było aż trzech osób. Jeden z żołnierzy, ubrany w azbestowe rękawice, był odpowiedzialny za wymianę gorącej lufy po oddaniu 500 strzałów. W trakcie spotkania mogliśmy dotknąć karabinów, przymierzyć maskę przeciwgazową i zobaczyć z bliska „świński ogon” – długi, metalowy pręt z zakręcanymi pętelkami, przez który przeciągano drut kolczasty.

               Po wykładzie udaliśmy się w trasę i idąc śladami trzech wojen w Nowej Hucie, uzupełnialiśmy kartę zadań. Zatrzymaliśmy się przy Muzeum Czynu Zbrojnego, aby obejrzeć stojący przed nim czołg, następnie podeszliśmy na ul. Stadionową, gdzie mierzyliśmy szerokość i wysokość zapory przeciwczołgowej. Po odnalezieniu pomnika postawionego dla osób zamordowanych przez hitlerowców w Krzesławicach udaliśmy się na os. Szkolne, by poszukać jednego z bloków, pod którym został wybudowany schron dla ludności cywilnej.

                Spotkanie i spacer dostarczyły nam wielu wrażeń. Pogoda dopisała, choć w czasie wycieczki solidnie wiało. Z niecierpliwością czekamy na kolejne wyjście projektowe!

Izabela Błaszczyk
Agnieszka Lech

Zapraszamy do galerii

Ewangelia na dziś

Fragment Ewangelii na dzisiejszy dzień.
  • Środa 2019-05-22, 5. tydz.wielkanocny
    J 15,1-8
    Jezus powiedział do swoich uczniów: „Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a Ojciec mój jest tym, który uprawia. Każdą latorośl, która we Mnie nie przynosi owocu, odcina, a każdą, która przynosi owoc, oczyszcza, aby przynosiła owoc obfitszy. Wy już jesteście czyści dzięki słowu, które wypowiedziałem do was. Trwajcie we Mnie, a Ja w was trwać będę. Podobnie jak latorośl nie może przynosić owocu sama z siebie, o ile nie trwa w winnym krzewie, tak samo i wy, jeżeli we Mnie trwać nie będziecie. Ja jestem krzewem winnym, wy - latoroślami. Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić. Ten, kto we Mnie nie trwa, zostanie wyrzucony, jak winna latorośl i uschnie. I zbiera się ją i wrzuca do ognia i płonie. Jeżeli we Mnie trwać będziecie, a słowa moje w was, poproście, o cokolwiek chcecie, a to wam się spełni. Ojciec mój przez to dozna chwały, że owoc obfity przyniesiecie i staniecie się moimi uczniami”.

Przydatne linki

Rodzinny Kraków - Portal dla rodziców i dzieci z Krakowa i okolic
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna - informacje o sprawdzianie po klasie szóstej, archiwum sprawdzianów z poprzednich lat
www.matzoo.pl - Ćwicz i ucz się matematyki! Strona dla uczniów szkół podstawowych
Dzieci i młodzież w Internecie - materiały edukacyjne o bezpieczeństwie w sieci
http://pisupisu.pl/ - naukę pisania na klawiaturze, słowne zabawy, bajki i ćwiczenia z ortografii

Wyszukaj

Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności ŚLADAMI TRZECH WOJEN