„Książki pomagają nam zwolnić”

2 kwietnia to dzień urodzin Hansa Christiana Andersena, wtedy też obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Każdego roku inne państwo jest gospodarzem tego święta. Tradycyjnie do wszystkich dzieci wysyłany jest specjalny list.
W tym roku autorem listu oraz plakatu promującego obchodzony dzień jest litewski pisarz i ilustrator  Kęstutis Kasparavičius. Autor w myśl hasła „Książki pomagają nam zwolnić” namawia abyśmy porzucili pośpiech, usiedli choć na chwilę i dzięki obcowaniu z książką, nauczyli się na nowo zauważania wszystkiego, co nas otacza.
Cały tekst listu dostępny jest pod linkiem http://www.ibby.pl/?p=5689

Jak ważną rolę w życiu pełnią książki, wiedzą również nasi uczniowie. W tym szczególnym dniu trzecioklasiści pod opieką p. Iwony Nizioł wybrali się do biblioteki szkolnej. Spotkanie to było okazją do: zapoznania się ze skierowanym do dzieci listem litewskiego pisarza, rozmowy na temat zalet czytania książek, podzielenia się tytułami ulubionych lektur, a także do odnalezienia zakładek, które psotny chochlik schował wśród bibliotecznych regałów. Na zakończenie spotkania każdy uczestnik miał okazję do stworzenia własnej książeczki.

Wśród dzieł przeznaczonych dla dzieci, ważne miejsce zajmuje poezja.  To właśnie z wierszami Brzechwy, Tuwima czy Chotomskiej rozpoczynamy często naszą przygodę czytelniczą. Są one zachętą do dalszego zagłębiania się w świecie poezji.

O tym, że po poezję warto sięgać w każdym wieku, przypomina obchodzony 21 marca Światowy Dzień Poezji.  Uczniowie naszej szkoły udowodnili, że można ją czytać także w każdym czasie i miejscu. W tym dniu odwiedzający bibliotekę szkolną mogli wysłuchać czytanych przez kolegów wierszy, samodzielnie zaprezentować utwór oraz wypożyczyć dzieła znanych poetów. Uczniowie klasy Ia i 2a wysłuchali czytanych przez panią bibliotekarkę wierszy Danuty Wawiłow oraz wykonali do nich ilustracje. Wśród drugoklasistów nie zabrakło chętnych do „wyręczenia” czytającej. Natomiast pierwszaki pochwaliły się znajomością jednego z wierszy poetki.  Prawdopodobnie wygłaszany przez Ib tekst Kałużystów był słyszalny na całym piętrze :)

Barbara Marszałek-Kotula
Iwona Nizioł

• Poniedziałek 2019-06-17, Wspomnienie Św. Alberta Chmielowskiego, Zakonnika
    Jezus powiedział do swoich uczniów: „Słyszeliście, że powiedziano: «Oko za oko i ząb za ząb». A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu. Lecz jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi. Temu, kto chce prawować się z tobą i wziąć twoją szatę, odstąp i płaszcz. Zmusza cię kto, żeby iść z nim tysiąc kroków, idź dwa tysiące. Daj temu, kto cię prosi, i nie odwracaj się od tego, kto chce pożyczyć od ciebie”.

Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności „Książki pomagają nam zwolnić”