„Książki pomagają nam zwolnić”

2 kwietnia to dzień urodzin Hansa Christiana Andersena, wtedy też obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Każdego roku inne państwo jest gospodarzem tego święta. Tradycyjnie do wszystkich dzieci wysyłany jest specjalny list.
W tym roku autorem listu oraz plakatu promującego obchodzony dzień jest litewski pisarz i ilustrator  Kęstutis Kasparavičius. Autor w myśl hasła „Książki pomagają nam zwolnić” namawia abyśmy porzucili pośpiech, usiedli choć na chwilę i dzięki obcowaniu z książką, nauczyli się na nowo zauważania wszystkiego, co nas otacza.
Cały tekst listu dostępny jest pod linkiem http://www.ibby.pl/?p=5689

Jak ważną rolę w życiu pełnią książki, wiedzą również nasi uczniowie. W tym szczególnym dniu trzecioklasiści pod opieką p. Iwony Nizioł wybrali się do biblioteki szkolnej. Spotkanie to było okazją do: zapoznania się ze skierowanym do dzieci listem litewskiego pisarza, rozmowy na temat zalet czytania książek, podzielenia się tytułami ulubionych lektur, a także do odnalezienia zakładek, które psotny chochlik schował wśród bibliotecznych regałów. Na zakończenie spotkania każdy uczestnik miał okazję do stworzenia własnej książeczki.

Wśród dzieł przeznaczonych dla dzieci, ważne miejsce zajmuje poezja.  To właśnie z wierszami Brzechwy, Tuwima czy Chotomskiej rozpoczynamy często naszą przygodę czytelniczą. Są one zachętą do dalszego zagłębiania się w świecie poezji.

O tym, że po poezję warto sięgać w każdym wieku, przypomina obchodzony 21 marca Światowy Dzień Poezji.  Uczniowie naszej szkoły udowodnili, że można ją czytać także w każdym czasie i miejscu. W tym dniu odwiedzający bibliotekę szkolną mogli wysłuchać czytanych przez kolegów wierszy, samodzielnie zaprezentować utwór oraz wypożyczyć dzieła znanych poetów. Uczniowie klasy Ia i 2a wysłuchali czytanych przez panią bibliotekarkę wierszy Danuty Wawiłow oraz wykonali do nich ilustracje. Wśród drugoklasistów nie zabrakło chętnych do „wyręczenia” czytającej. Natomiast pierwszaki pochwaliły się znajomością jednego z wierszy poetki.  Prawdopodobnie wygłaszany przez Ib tekst Kałużystów był słyszalny na całym piętrze :)

Barbara Marszałek-Kotula
Iwona Nizioł

• Sobota 2019-04-20, Wielka Sobota
    Łk 24,1-12
    W pierwszy dzień tygodnia niewiasty poszły skoro świt do grobu, niosąc przygotowane wonności. Kamień od grobu zastały odsunięty. A skoro weszły, nie znalazły ciała Pana Jezusa. Gdy wobec tego były bezradne, nagle stanęło przed nimi dwóch mężczyzn w lśniących szatach. Przestraszone, pochyliły twarze ku ziemi, lecz tamci rzekli do nich: «Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych? Nie ma Go tutaj; zmartwychwstał. Przypomnijcie sobie, jak wam mówił, będąc jeszcze w Galilei: "Syn Człowieczy musi być wydany w ręce grzeszników i ukrzyżowany, lecz trzeciego dnia zmartwychwstanie"». Wtedy przypomniały sobie Jego słowa i wróciły od grobu, oznajmiły to wszystko Jedenastu i wszystkim pozostałym. A były to: Maria Magdalena, Joanna i Maria, matka Jakuba; i inne z nimi opowiadały to Apostołom. Lecz słowa te wydały im się czczą gadaniną i nie dali im wiary. Jednakże Piotr wybrał się i pobiegł do grobu; schyliwszy się, ujrzał same tylko płótna. I wrócił do siebie, dziwiąc się temu, co się stało.

Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności „Książki pomagają nam zwolnić”