Wyprawa do Fortu Batowice

W sobotę 6 kwietnia uczestnicy kółka historyczno – turystycznego udali się do Fortu Batowice celem zrealizowania jednego z zadań projektu Nowa Huta 2.1. Naszym zamiarem było obejrzenie i sfotografowanie obiektu oraz poznanie jego historii.

Fort ten jest częścią Twierdzy Kraków. Został wybudowany w II połowie XIX wieku. Ma jedną kondygnację, ceglane ściany i betonowy strop. W czasie I wojny światowej, w listopadzie 1914 roku, został zaatakowany przez Rosjan. Obiekt ten znajduje się w parku na osiedlu Złotego Wieku, więc wykorzystaliśmy jego lokalizację na nieśpieszny sobotni spacer. Po drodze obserwowaliśmy budzącą się do życia na wiosnę przyrodę, a wracając skorzystaliśmy z huśtawek.

Izabela  Błaszczyk
Agnieszka Lech

• Środa 2019-10-23, 29. tydz. zwykły
    Łk 12,39-48
    Jezus powiedział do swoich uczniów: «To rozumiejcie, że gdyby gospodarz wiedział, o której godzinie złodziej ma przyjść, nie pozwoliłby włamać się do swego domu. Wy też bądźcie gotowi, gdyż o godzinie, której się nie domyślacie, Syn Człowieczy przyjdzie». Wtedy Piotr zapytał: «Panie, czy do nas mówisz tę przypowieść, czy też do wszystkich?» Pan odpowiedział: «Któż jest owym rządcą wiernym i roztropnym, którego pan ustanowi nad swoją służbą, żeby na czas wydzielał jej żywność? Szczęśliwy ten sługa, którego pan powróciwszy zastanie przy tej czynności. Prawdziwie powiadam wam: Postawi go nad całym swoim mieniem. Lecz jeśli sługa ów powie sobie w duszy: „Mój pan ociąga się z powrotem”, i zacznie bić sługi i służebnice, a przy tym jeść, pić i upijać się, to nadejdzie pan tego sługi w dniu, kiedy się nie spodziewa, i o godzinie, której nie zna; każe go ćwiartować i z niewiernymi wyznaczy mu miejsce. Sługa, który zna wolę swego pana, a nic nie przygotował i nie uczynił zgodnie z jego wolą, otrzyma wielką chłostę. Ten zaś, który nie zna jego woli i uczynił coś godnego kary, otrzyma małą chłostę. Komu wiele dano, od tego wiele wymagać się będzie; a komu wiele zlecono, tym więcej od niego żądać będą».

Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Wyprawa do Fortu Batowice