Wyprawa do Fortu Batowice

W sobotę 6 kwietnia uczestnicy kółka historyczno – turystycznego udali się do Fortu Batowice celem zrealizowania jednego z zadań projektu Nowa Huta 2.1. Naszym zamiarem było obejrzenie i sfotografowanie obiektu oraz poznanie jego historii.

Fort ten jest częścią Twierdzy Kraków. Został wybudowany w II połowie XIX wieku. Ma jedną kondygnację, ceglane ściany i betonowy strop. W czasie I wojny światowej, w listopadzie 1914 roku, został zaatakowany przez Rosjan. Obiekt ten znajduje się w parku na osiedlu Złotego Wieku, więc wykorzystaliśmy jego lokalizację na nieśpieszny sobotni spacer. Po drodze obserwowaliśmy budzącą się do życia na wiosnę przyrodę, a wracając skorzystaliśmy z huśtawek.

Izabela  Błaszczyk
Agnieszka Lech

• Sobota 2019-04-20, Wielka Sobota
    Łk 24,1-12
    W pierwszy dzień tygodnia niewiasty poszły skoro świt do grobu, niosąc przygotowane wonności. Kamień od grobu zastały odsunięty. A skoro weszły, nie znalazły ciała Pana Jezusa. Gdy wobec tego były bezradne, nagle stanęło przed nimi dwóch mężczyzn w lśniących szatach. Przestraszone, pochyliły twarze ku ziemi, lecz tamci rzekli do nich: «Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych? Nie ma Go tutaj; zmartwychwstał. Przypomnijcie sobie, jak wam mówił, będąc jeszcze w Galilei: "Syn Człowieczy musi być wydany w ręce grzeszników i ukrzyżowany, lecz trzeciego dnia zmartwychwstanie"». Wtedy przypomniały sobie Jego słowa i wróciły od grobu, oznajmiły to wszystko Jedenastu i wszystkim pozostałym. A były to: Maria Magdalena, Joanna i Maria, matka Jakuba; i inne z nimi opowiadały to Apostołom. Lecz słowa te wydały im się czczą gadaniną i nie dali im wiary. Jednakże Piotr wybrał się i pobiegł do grobu; schyliwszy się, ujrzał same tylko płótna. I wrócił do siebie, dziwiąc się temu, co się stało.

Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Wyprawa do Fortu Batowice