SPOTKANIE ZE ŚWIADKIEM HISTORII

W sobotę 27 kwietnia kilku uczniów z naszej szkoły wzięło udział w spotkaniu ze świadkiem historii, panią Lidią Maksymowicz, zatytułowanym „Z cmentarzyska świata - Auschwitz – Birkenau”. Zostało ono zorganizowane w ramach „Spotkań z Historią i Kulturą” przy parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy na os. Bohaterów Września w Nowej Hucie.

Pani Lidia, pochodząca z Białorusi, trafiła do Birkenau w grudniu 1943 roku jako 3 – letnia dziewczynka. Po oddzieleniu od matki zamieszkała w baraku z innymi dziećmi przeznaczonymi do eksperymentów medycznych. Otrzymała numer 70072. Pamięta szczury, insekty, głód, brud i zimno oraz wyglancowane buty oficerów niemieckich. W pierwszej części swojego wystąpienia więźniarka opowiadała nam o losie 200 tys. dzieci w obozie, o eksperymentach doktora Mengele, który w pseudonaukowy sposób chciał stworzyć idealnego człowieka i w tym celu testował na żywych organizmach nowe szczepionki i preparaty zmieniające kolor oczu. Pani Maksymowicz dożyła wyzwolenia obozu. Stwierdziła, że zawdzięcza to swojej mamie, która z narażeniem własnego życia, podrzucała jej zdobyte jedzenie. W sumie ocalało 160 dzieci. Druga część opowiadania dotyczyła życia po obozie. Pani Lidia została adoptowana przez rodzinę mieszkającą w Oświęcimiu, gdyż powiedziano jej, że matka zmarła. Oszacowano jej wiek, nadano polskie imię i nazwisko. Po pół roku, gdy stan zdrowia jej na to pozwolił, bawiąc się z dziećmi na podwórku, wysyłała ich na rewir bądź na śmierć, do gazu. Wstydziła się wytatuowanego numeru, zaklejała go plastrem, bo nie chciała pamiętać o życiu obozowym. Zwróciłam uwagę  również na szczegół dotyczący I Komunii Świętej pani Maksymowicz. Ksiądz, który miał jej udzielić, zastanawiał się, czy Lidia jest ochrzczona. Na tydzień przed uroczystością otrzymała ten sakrament, a po wielu latach okazało się,  że jako dziecku udzielono jej chrztu w cerkwi prawosławnej. W trzeciej części życiorysu pani Lidii nie zabrakło niespodzianek. Otóż, po 17 latach, odnalazła swoją biologiczną mamę, która jednak przeżyła obóz. Doszło do spotkania pań w Moskwie, w blasku fleszy, w towarzystwie mediów, w tydzień po powrocie Gagarina z kosmicznej podróży. W gazetach pojawiły się stosowne nagłówki: „Gagarin wrócił z kosmosu, a Ludmiła Boczarowa z zaświatów”.  Odnalezienie matki z córką wykorzystywała radziecka propaganda. Panią Lidię wszędzie wożono rządowymi samochodami – odwiedziła Kaukaz i Krym, spotykała się z dziećmi w szkołach, bywała w zakładach pracy. Proponowano jej, by została w ZRSR, ale odmówiła.

Na koniec spotkania mieliśmy okazję zrobić sobie wspólne zdjęcie z jego bohaterką. Nie na co dzień obcuje się z osobami, które przeżyły na własnej skórze skutki złudnej ideologii nazistowskiej i dlatego to spotkanie pozostawi w naszej pamięci trwały ślad, będący przestrogą przed uleganiem zgubnym systemom wartości, nie opierającym się o chrześcijańskie wzorce postępowania.

Izabela Błaszczyk

• Środa 2019-05-22, 5. tydz.wielkanocny
    J 15,1-8
    Jezus powiedział do swoich uczniów: „Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a Ojciec mój jest tym, który uprawia. Każdą latorośl, która we Mnie nie przynosi owocu, odcina, a każdą, która przynosi owoc, oczyszcza, aby przynosiła owoc obfitszy. Wy już jesteście czyści dzięki słowu, które wypowiedziałem do was. Trwajcie we Mnie, a Ja w was trwać będę. Podobnie jak latorośl nie może przynosić owocu sama z siebie, o ile nie trwa w winnym krzewie, tak samo i wy, jeżeli we Mnie trwać nie będziecie. Ja jestem krzewem winnym, wy - latoroślami. Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić. Ten, kto we Mnie nie trwa, zostanie wyrzucony, jak winna latorośl i uschnie. I zbiera się ją i wrzuca do ognia i płonie. Jeżeli we Mnie trwać będziecie, a słowa moje w was, poproście, o cokolwiek chcecie, a to wam się spełni. Ojciec mój przez to dozna chwały, że owoc obfity przyniesiecie i staniecie się moimi uczniami”.

Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności SPOTKANIE ZE ŚWIADKIEM HISTORII