PRZYRODA W NOWEJ HUCIE

W sobotę 11 maja uczestnicy kółka historyczno -  turystycznego udali się na kolejne spotkanie z projektu Nowa Huta 2.1. Tematem przewodnim warsztatów była przyroda w Nowej Hucie. Na początku wymienialiśmy wszystkie zielone miejsca  związane z  naszą dzielnicą, potem pani Elżbieta Urbańska – Kłapa opowiedziała nam ciekawostki dotyczące Łąk Nowohuckich. Dowiedzieliśmy się, że Łąki są siedliskiem wielu gatunków ptaków (nawet żyje tu drapieżnik, pustułka), zwierząt (zające, sarny),  roślin oraz owadów. Jednym z ciekawszych okazów jest motyl modraszek. Ze względu na niego zwraca się szczególną uwagę na krwiścionek lekarski – roślinę, na której motyl ten składa jaja. „Udają” one, że są jajami mrówki wścieklicy, która na zimę zabiera je do swojego gniazda. Tam zimują pod ziemią, by na wiosnę przeistoczyć się z larw w motyle. Po części warsztatowej udaliśmy się w teren wypełniać kartę zadań. Najpierw szukaliśmy pomnika przyrody – platana rosnącego na os. Zielonym, potem zawędrowaliśmy nad Zalew Nowohucki, by zobaczyć ujście Dłubni. Następnie zahaczyliśmy

o dworek w Krzesławicach, by zrobić sobie selfie z jednym z jego właścicieli, Janem Matejko. (Właściwie z  jego popiersiem). Pieszo dotarliśmy do Parku Żeromskiego, gdzie spisaliśmy cytat z „Przedwiośnia” znajdujący się przy pergoli u wrót parku. Tam też weszliśmy na domek na drzewie przypominający gniazdo ptaka gąsiorka, gdzie  mieliśmy znakomity widok na Łąki Nowohuckie.  Przed zaliczeniem Parku Ratuszowego zrobiliśmy sobie przerwę w „Good Lood”, zajadając się smakowitymi lodami.

Choć spacer był bardzo długi, prawie nikt nie narzekał na bolące nogi. Może to zasługa pięknej pogody, która zachęcała do wyjścia z domu? A może po prostu lubimy poznawać Nową Hutę?

Izabela Błaszczyk
Agnieszka Lech

• Środa 2019-05-22, 5. tydz.wielkanocny
    J 15,1-8
    Jezus powiedział do swoich uczniów: „Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a Ojciec mój jest tym, który uprawia. Każdą latorośl, która we Mnie nie przynosi owocu, odcina, a każdą, która przynosi owoc, oczyszcza, aby przynosiła owoc obfitszy. Wy już jesteście czyści dzięki słowu, które wypowiedziałem do was. Trwajcie we Mnie, a Ja w was trwać będę. Podobnie jak latorośl nie może przynosić owocu sama z siebie, o ile nie trwa w winnym krzewie, tak samo i wy, jeżeli we Mnie trwać nie będziecie. Ja jestem krzewem winnym, wy - latoroślami. Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić. Ten, kto we Mnie nie trwa, zostanie wyrzucony, jak winna latorośl i uschnie. I zbiera się ją i wrzuca do ognia i płonie. Jeżeli we Mnie trwać będziecie, a słowa moje w was, poproście, o cokolwiek chcecie, a to wam się spełni. Ojciec mój przez to dozna chwały, że owoc obfity przyniesiecie i staniecie się moimi uczniami”.

Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności PRZYRODA W NOWEJ HUCIE