Strona główna

PRZYRODA W NOWEJ HUCIE

               W sobotę 11 maja uczestnicy kółka historyczno -  turystycznego udali się na kolejne spotkanie z projektu Nowa Huta 2.1. Tematem przewodnim warsztatów była przyroda w Nowej Hucie. Na początku wymienialiśmy wszystkie zielone miejsca  związane z  naszą dzielnicą, potem pani Elżbieta Urbańska – Kłapa opowiedziała nam ciekawostki dotyczące Łąk Nowohuckich. Dowiedzieliśmy się, że Łąki są siedliskiem wielu gatunków ptaków (nawet żyje tu drapieżnik, pustułka), zwierząt (zające, sarny),  roślin oraz owadów. Jednym z ciekawszych okazów jest motyl modraszek. Ze względu na niego zwraca się szczególną uwagę na krwiścionek lekarski – roślinę, na której motyl ten składa jaja. „Udają” one, że są jajami mrówki wścieklicy, która na zimę zabiera je do swojego gniazda. Tam zimują pod ziemią, by na wiosnę przeistoczyć się z larw w motyle. Po części warsztatowej udaliśmy się w teren wypełniać kartę zadań. Najpierw szukaliśmy pomnika przyrody – platana rosnącego na os. Zielonym, potem zawędrowaliśmy nad Zalew Nowohucki, by zobaczyć ujście Dłubni. Następnie zahaczyliśmy 

o dworek w Krzesławicach, by zrobić sobie selfie z jednym z jego właścicieli, Janem Matejko. (Właściwie z  jego popiersiem). Pieszo dotarliśmy do Parku Żeromskiego, gdzie spisaliśmy cytat z „Przedwiośnia” znajdujący się przy pergoli u wrót parku. Tam też weszliśmy na domek na drzewie przypominający gniazdo ptaka gąsiorka, gdzie  mieliśmy znakomity widok na Łąki Nowohuckie.  Przed zaliczeniem Parku Ratuszowego zrobiliśmy sobie przerwę w „Good Lood”, zajadając się smakowitymi lodami.

Choć spacer był bardzo długi, prawie nikt nie narzekał na bolące nogi. Może to zasługa pięknej pogody, która zachęcała do wyjścia z domu? A może po prostu lubimy poznawać Nową Hutę?

 

Izabela Błaszczyk
Agnieszka Lech

Zapraszamy do galerii

Ewangelia na dziś

Fragment Ewangelii na dzisiejszy dzień.
  • Czwartek 2019-07-18, 15. tydz. zwykły
    Mt 11,28-30
    W owym czasie Jezus przemówił tymi słowami: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię. Weźcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode Mnie, bo jestem łagodny i pokorny sercem, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych. Albowiem jarzmo moje jest słodkie, a moje brzemię lekkie”.

Przydatne linki

Rodzinny Kraków - Portal dla rodziców i dzieci z Krakowa i okolic
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna - informacje o sprawdzianie po klasie szóstej, archiwum sprawdzianów z poprzednich lat
www.matzoo.pl - Ćwicz i ucz się matematyki! Strona dla uczniów szkół podstawowych
Dzieci i młodzież w Internecie - materiały edukacyjne o bezpieczeństwie w sieci
http://pisupisu.pl/ - naukę pisania na klawiaturze, słowne zabawy, bajki i ćwiczenia z ortografii

Wyszukaj

Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności PRZYRODA W NOWEJ HUCIE