ATRAKCJE W BRANICACH

W sobotę 14.09 uczestnicy kółka historyczno – turystycznego udali się do Branic na podsumowanie zeszłorocznego projektu Nowa Huta 2.1. Projekt, w którym braliśmy udział, miał na celu poznawanie Małej Ojczyzny poprzez wysłuchanie wykładów w Ośrodku Kultury Norwida oraz rozwiązywanie w czasie spacerów karty zadań związanej z tematyką danego spotkania. Wszystko co dobre szybko się kończy, więc sobotni wypad był ostatnim z tego cyklu.

Tym razem nie było wykładu ani karty zadań. W Branicach powitała nas pani z Muzeum Archeologicznego, która zaprosiła wszystkich do zwiedzania stałej wystawy w Lamusie. Zobaczyliśmy bardzo stary, pochodzący z czasów prehistorycznych, szkielet kobiety. Dowiedzieliśmy się, jak antropolodzy rozróżniają płeć zmarłego na podstawie zachowanych kości. Na piętrze obejrzeliśmy przepiękny kominek z herbami właścicieli Lamusa. Następnie zorganizowano dla nas warsztaty ceramiczne. Powstały medaliony z gliny z archeologicznym znaczkiem, przeróżne figurki i piękne naczynia. Kolejną atrakcją były wykopaliska. Mogliśmy poczuć na własnej skórze dreszczyk emocji przy wydobywaniu z ziemi fragmentów cennych przedmiotów. Na dodatek znaleziska mogliśmy zabrać do domu! Pracując w pocie czoła czekaliśmy jednocześnie na kiełbaski,  które smażyły się w tym czasie na grillu. Po posiłku pan Jarosław Klaś, organizator projektu, podsumował go, rozdał wszystkim dyplomy i nagrody.

Wróciliśmy do domu zadowoleni i pełni wrażeń. Z niecierpliwością czekamy na kolejne wyjścia!

Izabela Błaszczyk

• Wtorek 2019-10-22, WSPOMNIENIE ŚW. JANA PAWŁA II, PAPIEŻA
    Łk 12,35-38
    Jezus powiedział do swoich uczniów: «Niech będą przepasane biodra wasze i zapalone pochodnie. A wy podobni do ludzi oczekujących powrotu swego pana z uczty weselnej, aby mu zaraz otworzyć, gdy nadejdzie i zakołacze. Szczęśliwi owi słudzy, których pan zastanie czuwających, gdy nadejdzie. Zaprawdę powiadam wam: Przepasze się i każe im zasiąść do stołu, a obchodząc będzie im usługiwał. Czy o drugiej, czy o trzeciej straży przyjdzie, szczęśliwi oni, gdy ich tak zastanie».

Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności ATRAKCJE W BRANICACH