ZAJRZYJ DO FORTU KRZESŁAWICE

Jak co roku od 11 lat Muzeum Krakowa organizuje „Zajrzyj do Huty”. Mieszkańcy miasta oraz turyści mają okazję zapoznać się wtedy z atrakcyjnymi miejscami, muzeami i innymi instytucjami położonymi na terenie naszej dzielnicy, zwiedzić je i posłuchać o nich od przewodników. Przy okazji jest to wspaniała okazja do spacerów po Nowej Hucie.

W sobotę 21 września grupa uczniów z kółka historyczno – turystycznego włączyła się do akcji poznawania Małej Ojczyzny. Z szerokiej oferty wybraliśmy zwiedzanie z przewodnikiem panem Piotrem Kapustą Fortu Krzesławice mieszczącego się na Wzgórzach Krzesławickich. Fort powstał jeszcze w czasach zaborów i był jednym z elementów Twierdzy Kraków, mającej obronić Austriaków przed ewentualnym atakiem ze strony Rosji. W czasie II wojny światowej, położony na odludziu, stał się świadkiem egzekucji niewinnych ludzi, którzy byli tu przywożeni m.in. z więzienia na Montelupich.

Z rąk hitlerowców zginęło 440 osób. Ich śmierć upamiętnia pomnik, który jest jednocześnie mogiłą zamordowanych. Współcześnie w Forcie mieści się Dom Kultury, który organizuje różne zajęcia sportowe oraz artystyczne dla dzieci i młodzieży. Od lat 90 – tych XX wieku Fort podlega restauracji, o czym również mogliśmy się przekonać w trakcie zwiedzania.

Wspaniała słoneczna pogoda sprawiła, że z jeszcze większą przyjemnością oddaliśmy się w historyczne objęcia przeszłości. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z wyprawy!

Izabela Błaszczyk

• Wtorek 2019-10-22, WSPOMNIENIE ŚW. JANA PAWŁA II, PAPIEŻA
    Łk 12,35-38
    Jezus powiedział do swoich uczniów: «Niech będą przepasane biodra wasze i zapalone pochodnie. A wy podobni do ludzi oczekujących powrotu swego pana z uczty weselnej, aby mu zaraz otworzyć, gdy nadejdzie i zakołacze. Szczęśliwi owi słudzy, których pan zastanie czuwających, gdy nadejdzie. Zaprawdę powiadam wam: Przepasze się i każe im zasiąść do stołu, a obchodząc będzie im usługiwał. Czy o drugiej, czy o trzeciej straży przyjdzie, szczęśliwi oni, gdy ich tak zastanie».

Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności ZAJRZYJ DO FORTU KRZESŁAWICE