KRESOWA PRZYGODA – LWÓW I PODOLE

Nie sposób opisać w kilku zdaniach tego, co widzieliśmy i przeżyliśmy podczas naszej prawie pięciodniowej wyprawy do Lwowa i na Podole.  Wycieczka odbyła się pod koniec września i wzięli w niej udział uczniowie z klas: 7a, 7b, 8a i 8b – w sumie, razem z opieką, 49 osób. Po drodze zastanawialiśmy się, ile czasu spędzimy na granicy, ale poszło całkiem gładko i po ponad godzinnej odprawie byliśmy już na Ukrainie. Celem naszej podróży w pierwszym dniu był Lwów. Zwiedzaliśmy Stare Miasto, oglądaliśmy cerkwie, kościoły, Operę Lwowską wszędzie szukając śladów polskości. Mieliśmy też okazję na pierwsze zakupy w ukraińskiej walucie, hrywnach. Noc spędziliśmy w hotelu w Żółkwi, skąd rano ponownie zebraliśmy się do Lwowa, by podziwiać jego panoramę z Kopca Unii Lubelskiej. Następnie udaliśmy się na Cmentarz Łyczakowski i Cmentarz Orląt Lwowskich, gdzie w chwilach zadumy wspominaliśmy sławnych Polaków (Marię Konopnicką,  Gabrielę Zapolską, Artura Grottgera, Stefana Banacha) oraz wszystkich tych, którzy zginęli w czasie obrony miasta w latach 1918 – 20. Potem czekała nas długa podróż autobusem do Kamieńca Podolskiego. Już nie zamierzamy narzekać na polskie drogi 😊. Na miejscu rozgościliśmy się w hotelu i po kolacji mieliśmy okazję pograć w kręgle. Od rana zdążyliśmy zwiedzić rynek, tutejszą katedrę i przejść pod twierdzę, gdzie przywitały nas startujące balony. (W Kamieńcu Podolskim w 1784 roku odbył się pierwszy lot tego wynalazku). Największe wrażenie na zamku wywarła na niektórych z nas izba tortur. Zza murów był widoczny piękny Kanion Smotrycki. Kolejnym celem naszej podróży była twierdza Chocim, znana z wojen XVII – wiecznych, następnie przejeżdżając przez Zbaraż, dotarliśmy do Krzemieńca. Tu, po noclegu, zwiedziliśmy muzeum poświęcone Juliuszowi Słowackiemu i udaliśmy się do Ławry Poczajowskiej – prawosławnego klasztoru, gdzie dziewczyny obowiązkowo musiały przywdziać długie spódnice. Bardzo spodobał się nam śpiew prawosławny. Ostatnimi celami naszej wycieczki były Podhorce – rezydencja Koniecpolskich, Rzewuskich i Ossolińskich oraz Olesko – miejsce narodzin Jana III Sobieskiego. Zaopatrzeni w moc wrażeń udaliśmy się w powrotną drogę do domu. Granicę minęliśmy równie szybko jak w poprzednim kierunku. Pomimo że dużo czasu spędziliśmy w autobusie, nikt nie narzekał i nie czuł się znudzony. Myślę, że to zasługa dobrego towarzystwa i sympatycznej atmosfery wyjazdu.

Wszystkim, którzy chcą poznać ukraińskie życie i zwiedzić niegdysiejsze nasze ziemie wschodnie, gorąco polecam wyjazd do Lwowa i na Podole. Ja mam ochotę tam wrócić!

Izabela Błaszczyk

• Wtorek 2019-10-22, WSPOMNIENIE ŚW. JANA PAWŁA II, PAPIEŻA
    Łk 12,35-38
    Jezus powiedział do swoich uczniów: «Niech będą przepasane biodra wasze i zapalone pochodnie. A wy podobni do ludzi oczekujących powrotu swego pana z uczty weselnej, aby mu zaraz otworzyć, gdy nadejdzie i zakołacze. Szczęśliwi owi słudzy, których pan zastanie czuwających, gdy nadejdzie. Zaprawdę powiadam wam: Przepasze się i każe im zasiąść do stołu, a obchodząc będzie im usługiwał. Czy o drugiej, czy o trzeciej straży przyjdzie, szczęśliwi oni, gdy ich tak zastanie».

Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności KRESOWA PRZYGODA – LWÓW I PODOLE