WYPRAWA DO MOGIŁY

O tym, że Nowa Huta jest dużo starsza od Krakowa, mogliśmy się przekonać w czasie naszego  kolejnego wyjścia z kółkiem historyczno – turystycznym. W sobotę 12 października zawędrowaliśmy do kościoła św. Bartłomieja w Mogile, gdzie z zainteresowaniem wysłuchaliśmy opowieści przewodnika, pana Andrzeja Brody. Usłyszeliśmy, że ślady pierwszego osadnictwa na terenach Nowej Huty pochodzą z czasów prehistorycznych. Jeszcze bardziej zainteresowała nas historia średniowieczna tych ziem. Otóż klasztor w Mogile powstał w 1222 roku, a drewniany kościół św. Bartłomieja, który pełnił funkcję kościoła parafialnego, istnieje od XV wieku. Bardzo spodobało się nam wnętrze świątyni – bogata polichromia (wielobarwna ozdoba malarska ścian, sufitów, rzeźb stosowana do dekoracji wewnętrznych i zewnętrznych), iluzoryczne okna (niemyte od 1776 roku 😊), drewniana chrzcielnica, namalowane kolumny w pięciokątnym prezbiterium, stwarzające wrażenie 3D, a przede wszystkim unikatowy na skalę światową, najstarszy w Europie portal z osobistym podpisem budowniczego kościoła. Wszystko to sprawiło, że siedzieliśmy jak zaczarowani (na podgrzewanych ławkach), słuchając zaprawionych humorem opowieści pana przewodnika. Kościół Bartłomieja powstał bez użycia żadnego gwoździa. Zobaczyliśmy jeden z kołków spajających drewniane belki. Usłyszeliśmy także ciekawe historie życia świętych przedstawionych na obrazach w świątyni, np. św. Izydora – patrona Internetu, św. Notburgi – patronki służących, ubogich oraz rolników. Dowiedzieliśmy się także, że w 1920 roku, na prośbę parafian, został zmieniony obraz św. Bartłomieja w głównym ołtarzu. Poprzedni przedstawiał świętego w momencie jego śmierci (został obdarty ze skóry) i parafianom  trudno się było modlić ze świadomością cierpienia męczennika. Na zakończenie mogliśmy wspiąć się na chór i odwiedzić zakrystię, gdzie urzekł nas  prawdziwy zamek do drzwi z ogromnym kluczem. Piękna pogoda zachęciła nas, by na chwilę zaglądnąć na Łąki Nowohuckie.

Wspaniale jest poznawać Nową Hutę! Rozmawialiśmy o tym, wracając do domu. Już planujemy kolejną wyprawę!

Izabela Błaszczyk

• Wtorek 2019-11-19, 33. tydz. zwykły
    Łk 19,1-10
    Jezus wszedł do Jerycha i przechodził przez miasto. A był tam pewien człowiek, imieniem Zacheusz, zwierzchnik celników i bardzo bogaty. Chciał on koniecznie zobaczyć Jezusa, kto to jest, ale nie mógł z powodu tłumu, gdyż był niskiego wzrostu. Pobiegł więc naprzód i wspiął się na sykomorę, aby móc Go ujrzeć, tamtędy bowiem miał przechodzić. Gdy Jezus przyszedł na to miejsce, spojrzał w górę i rzekł do niego: „Zacheuszu, zejdź prędko, albowiem dziś muszę się zatrzymać w twoim domu”. Zeszedł więc z pośpiechem i przyjął Go rozradowany. A wszyscy widząc to, szemrali: „Do grzesznika poszedł w gościnę”.
    Lecz Zacheusz stanął i rzekł do Pana: „Panie, oto połowę mego majątku daję ubogim, a jeśli kogo w czym skrzywdziłem, zwracam poczwórnie”. Na to Jezus rzekł do niego: „Dziś zbawienie stało się udziałem tego domu, gdyż i on jest synem Abrahama. Albowiem Syn Człowieczy przyszedł szukać i zbawić to, co zginęło”.

Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności WYPRAWA DO MOGIŁY