Mikołajkowe laboratorium fizyków w IFUJ

Co robią fizycy wczesnym rankiem 6 grudnia? Sądzicie, że szukają prezentów? Nic bardziej mylnego - wstają o piątej rano, aby dotrzeć na Ruczaj na laboratorium w I Pracowni Fizycznej Instytutu Fizyki UJ.

fot. Stanisław Podolski (8b)

A wracając do meritum, to tematyka wykonywanych doświadczeń była różnorodna.  Ci, którym dane już było poznać piękno funkcji trygonometrycznych, czytaj licealiści, wyznaczali współczynniki tarcia statycznego i kinetycznego z użyciem równi pochyłej, a pozostali, czyli ósmoklasiści - zależność oporu elektrycznego metali od temperatury i gęstość ciał, w tym tych o nieregularnych kształtach.

Co tu dużo mówić,  było ciekawie, czas płynął szybko, a my bawiliśmy się przednio  - jak zawsze w IFUJ.

• 2020-02-23, 7. Niedziela zwykła
    Jezus powiedział do swoich uczniów: „Słyszeliście, że powiedziano: «Oko za oko i ząb za ząb». A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu. Lecz jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi. Temu, kto chce prawować się z tobą i wziąć twoją szatę, odstąp i płaszcz. Zmusza cię kto, żeby iść z nim tysiąc kroków, idź dwa tysiące. Daj temu, kto cię prosi, i nie odwracaj się od tego, kto chce pożyczyć od ciebie. Słyszeliście, że powiedziano: «Będziesz miłował swego bliźniego», a nieprzyjaciela swego będziesz nienawidził. A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują; tak będziecie synami Ojca waszego, który jest w niebie; ponieważ On sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi, i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych. Jeśli bowiem miłujecie tych, którzy was miłują, cóż za nagrodę mieć będziecie? Czyż i celnicy tego nie czynią? I jeśli pozdrawiacie tylko swych braci, cóż szczególnego czynicie? Czyż i poganie tego nie czynią? Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski”.

Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Mikołajkowe laboratorium fizyków w IFUJ