Strona główna

Ty rozbisurmaniony huncwocie!

     Ty rozbisurmaniony huncwocie! Szukamy znaczenia zapomnianych słów.

"Konfudować"? Piękne słowo! Tak jak "absztyfikant". Nasz język roi się od słów wartych ocalenia, wyrażeń archaicznych, mało znanych, niemodnych, wyrzuconych z pamięci, coraz rzadziej używanych, a ważnych, niekiedy zabawnych lub soczystych.

W czasach systematycznego ubożenia polszczyzny uczniowie klas szóstych w ramach projektu językowego „Uratujmy słowa!” sprawdzali w różnych źródłach znaczenia przydzielonych wyrazów, sposoby odmiany, tworzyli ich definicje, dopisywali synonimy.

Efekty swojej działań mieli zaprezentować w atrakcyjnej graficznie formie. Ileż było śmiechu podczas eksponowania efektów pracy poszczególnych grup!

Szóstoklasiści stworzyli niezwykły Wokabularz zapoznający kolegów ze słowami występującymi coraz rzadziej w codziennym życiu. Takimi, które zostały zastąpione współczesnymi odpowiednikami lub są już zupełnie zapomniane. Projekt ma rozbudzać ich zainteresowanie historią, aktualnymi dialektami i gwarami, zachęcać młodych czytelników do używania tych nieco archaicznych wyrazów, a także samodzielnych poszukiwań językowych.

Danuta Pilarz

Zapraszamy do galerii

Ewangelia na dziś

Fragment Ewangelii na dzisiejszy dzień.
  • 2020-02-23, 7. Niedziela zwykła
    Mt 5,38-48
    Jezus powiedział do swoich uczniów: „Słyszeliście, że powiedziano: «Oko za oko i ząb za ząb». A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu. Lecz jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi. Temu, kto chce prawować się z tobą i wziąć twoją szatę, odstąp i płaszcz. Zmusza cię kto, żeby iść z nim tysiąc kroków, idź dwa tysiące. Daj temu, kto cię prosi, i nie odwracaj się od tego, kto chce pożyczyć od ciebie. Słyszeliście, że powiedziano: «Będziesz miłował swego bliźniego», a nieprzyjaciela swego będziesz nienawidził. A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują; tak będziecie synami Ojca waszego, który jest w niebie; ponieważ On sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi, i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych. Jeśli bowiem miłujecie tych, którzy was miłują, cóż za nagrodę mieć będziecie? Czyż i celnicy tego nie czynią? I jeśli pozdrawiacie tylko swych braci, cóż szczególnego czynicie? Czyż i poganie tego nie czynią? Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski”.

Przydatne linki

Rodzinny Kraków - Portal dla rodziców i dzieci z Krakowa i okolic
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna - informacje o sprawdzianie po klasie szóstej, archiwum sprawdzianów z poprzednich lat
www.matzoo.pl - Ćwicz i ucz się matematyki! Strona dla uczniów szkół podstawowych
Dzieci i młodzież w Internecie - materiały edukacyjne o bezpieczeństwie w sieci
http://pisupisu.pl/ - naukę pisania na klawiaturze, słowne zabawy, bajki i ćwiczenia z ortografii

Wyszukaj

Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Ty rozbisurmaniony huncwocie!