Ty rozbisurmaniony huncwocie!

Ty rozbisurmaniony huncwocie! Szukamy znaczenia zapomnianych słów.

"Konfudować"? Piękne słowo! Tak jak "absztyfikant". Nasz język roi się od słów wartych ocalenia, wyrażeń archaicznych, mało znanych, niemodnych, wyrzuconych z pamięci, coraz rzadziej używanych, a ważnych, niekiedy zabawnych lub soczystych.

W czasach systematycznego ubożenia polszczyzny uczniowie klas szóstych w ramach projektu językowego „Uratujmy słowa!” sprawdzali w różnych źródłach znaczenia przydzielonych wyrazów, sposoby odmiany, tworzyli ich definicje, dopisywali synonimy.

Efekty swojej działań mieli zaprezentować w atrakcyjnej graficznie formie. Ileż było śmiechu podczas eksponowania efektów pracy poszczególnych grup!

Szóstoklasiści stworzyli niezwykły Wokabularz zapoznający kolegów ze słowami występującymi coraz rzadziej w codziennym życiu. Takimi, które zostały zastąpione współczesnymi odpowiednikami lub są już zupełnie zapomniane. Projekt ma rozbudzać ich zainteresowanie historią, aktualnymi dialektami i gwarami, zachęcać młodych czytelników do używania tych nieco archaicznych wyrazów, a także samodzielnych poszukiwań językowych.

Danuta Pilarz

• 2020-02-23, 7. Niedziela zwykła
    Jezus powiedział do swoich uczniów: „Słyszeliście, że powiedziano: «Oko za oko i ząb za ząb». A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu. Lecz jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi. Temu, kto chce prawować się z tobą i wziąć twoją szatę, odstąp i płaszcz. Zmusza cię kto, żeby iść z nim tysiąc kroków, idź dwa tysiące. Daj temu, kto cię prosi, i nie odwracaj się od tego, kto chce pożyczyć od ciebie. Słyszeliście, że powiedziano: «Będziesz miłował swego bliźniego», a nieprzyjaciela swego będziesz nienawidził. A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują; tak będziecie synami Ojca waszego, który jest w niebie; ponieważ On sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi, i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych. Jeśli bowiem miłujecie tych, którzy was miłują, cóż za nagrodę mieć będziecie? Czyż i celnicy tego nie czynią? I jeśli pozdrawiacie tylko swych braci, cóż szczególnego czynicie? Czyż i poganie tego nie czynią? Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski”.

Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Ty rozbisurmaniony huncwocie!