Publiczna Szkoła Podstawowa Sióstr Salezjanek

ŚWIĘTO ZIEMNIAKA

Zapraszamy

Dla ósmoklasisty

Egzamin ósmoklasisty – informacje dla rodziców uczniów klas 8 - pobierz

ŚLADAMI ŚREDNIOWIECZNEJ SPRAWIEDLIWOŚCI

          W sobotę, 18 września, swoją działalność w tym roku szkolnym, zainaugurowało kółko historyczno – turystyczne. Wyruszyliśmy na spacer po Krakowie, by poznać „Sądy, kary i … niecne zamiary – magdeburski wymiar sprawiedliwości i jego echa w Polsce”. Pani przewodnik w różnych punktach miasta w bardzo ciekawy sposób opowiadała o tym, gdzie mieszkał kat (w baszcie katowskiej, w obrębie murów miejskich), jak nazywali się jego pomocnicy (ceklarze), jak wyglądało wyciąganie zeznań z podejrzanych (tortury), jakie rodzaje kar stosowano (pręgierz, dyby, kuny, szubienica), gdzie skazani spędzali swą ostatnią noc w życiu (w Kaplicy Złoczyńców Kościoła Mariackiego, mając możliwość spowiedzi), co symbolizował wiszący nóż w Sukiennicach (istnienie prawa magdeburskiego w Krakowie – posiadanie przez miasto ławy miejskiej i kata) oraz o tym, że kat był … urzędnikiem miejskim (wiedzieliście?!) i pełnił też rolę lekarza (znał świetnie anatomię człowieka). Przy okazji niektórzy z nas mieli okazję poczuć się jak pospolici przestępcy średniowieczni – pani przewodnik zakuwała w kuny (na oczach turystów!). Na koniec spaceru wszyscy weszliśmy do Wieży Ratuszowej, by zobaczyć katowski miecz (strach się bać!), a po zakupieniu krakowskich obwarzanków wróciliśmy pod szkołę. Nie dość że pospacerowaliśmy po mieście, to jeszcze zaliczyliśmy wizytę w przeszłości!

Izabela Błaszczyk

Warsztaty bębniarskie

          14 września 2021 był bardzo ciekawy dla dzieci, wychowawców świetlicy oraz rodziców. W tym dniu odbyły się warsztaty bębniarskie, które poprowadził dla nas Pan Krystian Truchalski. Dzieci poznały instrumenty afrykańskie, różne rodzaje djembe, ich dźwięczność oraz ciekawy wygląd. Uczniowie nauczyli się prostych rytmów piosenki oraz pląsy  z Kongo. Dźwięk i rytm pozwolił dzieciom wzmocnić komunikację słowną i pozasłowną czyli wszystkie sygnały płynące z ciała, takie jak: śpiew, taniec i poczucie rytmu. Śpiewaliśmy Fanga Alafia z Nigerii. Jest to piosenka tańca powitalnego, śpiewana jako wezwanie i odpowiedź. Sansa Kroma z Ghany - metafora o tym, że silniejszy chce pokonać słabszego, ale nie o to chodzi w społeczeństwie. Na koniec zaśpiewaliśmy Nanuma z Ghany. Ta piosenka ma 3 znaczenia. Jedno z nich to piosenka wdzięczności. Drugie znaczenie to miasto pająków, a trzecie to, że chodzimy po tym świecie i jest to wystarczające by znaleźć się w niebie. Zajęcia z użyciem bębnów afrykańskich bardzo podobały się uczniom, a także nauczycielom, wychowawcom oraz rodzicom. Mamy nadzieję że w niedługim czasie ponownie zorganizujemy takie warsztaty.

Świetlica zaprasza na zajęcia folklorystyczne!

Świetlica zaprasza uczniów klas I-III oraz IV-VI na

ZAJĘCIA FOLKLORYSTYCZNE,

które odbędą się w piątek 17.09.2021 roku na II piętrze na holu

Zajęcia folklorystyczne to propozycja dla dzieci i młodzieży, która pozwala poznać tradycję ludową regionu krakowskiego. Uczestnicy zajęć będą mogli nauczyć się: śpiewu, tańca, zabaw, tradycji ludowej.

Warsztaty bębniarskie

Świetlica zaprasza uczniów klas I-III oraz klas IV-VI na WARSZTATY BĘBNIARSKIE, które odbędą się w ramach zajęć świetlicowych w dniu 14.09.2021 od godz.14:30 na jadalni

Wychowawcy świetlicy

Rozpoczęcie Roku Szkolnego

1 2 3 4 5 6 ... 30 >